نتایج انتخابات شوراهای ولایتی دوباره بررسی می شود

انتخابات افغانستان
Image caption با گذشت نزدیک به پنج ماه، هنوز اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی تکمیل نشده است

مجلس نمایندگان افغانستان اعلام کرده که نتایج انتخابات شوراهای ولایتی این کشور را از نو بررسی می کند.

در جلسه امروز (یکشنبه، بیست جدی/دی) مجلس نمایندگان که در آن شماری از اعضای کمیسیون برگزاری انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی حضور داشتند، کمیسیون مشترکی از هر سه نهاد برای این هدف تشکیل شد.

با گذشت نزدیک به پنج ماه از انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان، نتایج این انتخابات هنوز در بسیاری از ولایات اعلام نشده و در مورد نتایج اعلام شده هم شکایت های زیادی وجود دارد.

برخی از نامزدهای شوراهای ولایتی می گویند علاوه بر این که در جریان انتخابات تقلب صورت گرفته و نتایج آن دستکاری شده، به شکایت های آنان هم رسیدگی نشده است.

اما فهیم حکیم، از اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به مجلس نمایندگان گفت تمامی شکایاتی را که دریافت کرده بودند، بررسی کرده و نتایج نهایی انتخابات را پس از تکمیل این روند اعلام کرده اند.

آقای حکیم گفت که زمان رسیدگی به شکایات انتخاباتی گذشته و شکایاتی که حالا در این مورد مطرح می شود، بررسی نخواهد شد.

با این حال، مجلس نمایندگان تصمیم گرفت که نتایج انتخابات شوراهای ولایتی، یک بار دیگر بررسی شود.

یونس قانونی، رئیس مجلس گفت که برای این منظور، هیاتی از نمایندگان هر دو مجلس پارلمان و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ایجاد خواهد شد.

آقای قانونی گفت که اگر باز هم مشکل حل نشد، این مسئله را به ارگانهای عدلی و قضایی ارجاع خواهد داد.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان که در بیستم آگوست سال گذشته برگزار شد، تحت الشعاع اتهامات در مورد تقلب گسترده قرار گرفت.

انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از بررسی ادعاهای تقلب در آن، به دور دوم کشید، اما منصرف شدن عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی حامد کرزی، به پیروزی آقای کرزی در انتخابات انجامید.

این مسایل، بر اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی سایه انداخت و باعث شد تا اعلام نتایج این انتخابات، در بسیاری از ولایات به تاخیر بیافتد.

مطالب مرتبط