زندان بگرام به حکومت افغانستان سپرده می شود

سرباز افغان در نزدیک زندان بگرام
Image caption وزارت دفاع دو هزار نیروی ویژه را برای نگهداری از زندان بگرام آموزش می دهد

حکومت افغانستان می گوید براساس توافقی که با نیروهای ائتلاف بین المللی صورت گرفته، قرار است بزودی مسئولیت نگهداری از زندان بگرام در شمال کابل به دولت افغانستان واگذار شود.

براساس این توافق، وزارت دفاع افغانستان تا دو سال مسئولیت این زندان را خواهد داشت و پس از آن، همه امور آن به وزارت عدلیه (دادگستری) سپرده می شود.

زندان بگرام که یکی از بزرگترین بازداشتگاه های مربوط به نیروهای آمریکایی در افغانستان است، صدها نفر متهم به همکاری با گروه طالبان و القاعده را در خود جا داده است.

بازداشت این افراد از سوی نظامیان آمریکایی و شیوه نگهداری از آنها، در گذشته انتقادهایی را به همراه داشته است.

برخی حقوقدانان می گویند از لحاظ قانونی هیچ کشور دیگری نمی تواند در افغانستان که یک کشور مسقل است زندان داشته باشد و افردی را در آن نگهداری کند.

اما آمریکایی ها استدلال می کنند کسانی که در زندان بگرام زندانی هستند در جنگ علیه تروریسم بازداشت شده اند و "زندانیان عادی" نیستند.

آمریکا اخیرا اعلام کرد که اصلاحاتی را در زندانهای خود در افغانستان وارد می کند، از جمله اینکه زندانیان بگرام اجازه خواهند یافت علیه اتهاماتی که به آنان وارد شده، در دادگاه طرح دعوا کنند.

بررسی پرونده ها

با این حال، به نظر می رسد آمریکا با سپردن مسئولیت نگهداری از زندانیان بگرام به دولت افغانستان، در پی کاهش انتقادهای بین المللی در مورد این زندان است.

وزارت عدلیه افغانستان می گوید که بزودی قرار است هیات مشترک عدلی و قضایی افغانستان، برای بررسی و رسیدگی به پرونده های زندانیان بگرام، از این بازداشتگاه دیدن کند.

Image caption صدها نفر در بازداشتگاه بگرام زندانی هستند

مسئولان این وزارت می گویند، براساس توافقی که میان حکومت افغانستان و ائتلاف بین المللی صورت گرفته، تمامی مسئولیت ها و صلاحیت ها در مورد نگهداری، نظارت، بازجویی و رسیدگی به پرونده های زندانیان بگرام، به حکومت این کشور سپرده می شود.

همزمان با این، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که برنامه آموزش دو هزار نیروی ویژه را برای تامین امنیت زندان بگرام آغاز می کند.

دولت افغانستان می گوید، سپردن مسئولیت نگهداری از زندان بگرام به نهادهای دولتی این کشور، از درخواستهای آنها در سالهای گذشته بوده است.

با این حال، ناظران می گویند که نهادهای عدلی و قضایی افغانستان برای رسیدگی به پرونده های زندانیان بگرام که هرگز در دادگاه رسمی بررسی نشده، باید از سرعت عمل کار گیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز اگرچه از این تصمیم استقبال کرده، اما در مورد ظرفیت نهادهای قضایی افغانستان در مورد رسیدگی لازم و به موقع به پرونده های این زندانیان ابراز تردید کرده است.

بازداشتگاه بگرام که در یکی از بزرگترین پایگاه های هوایی نیروهای آمریکایی در شمال کابل موقعیت دارد، پس از فروپاشی رژیم طالبان در اواخر 2001 میلادی، در کنترل نیروهای آمریکایی بوده است.

نهادهای حقوق بشری، دسترسی کافی به این بازداشتگاه ندارند و تنها نهادی که بر این مرکز نظارت می کند، اداره بین المللی صلیب سرخ است که دریافت های آن نیز محرمانه باقی می ماند.

مطالب مرتبط