روزنامه‌های کابل: دوشنبه ۲۱ جدی

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات شوراهای ولایتی و واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام از سوی نیروهای آمریکایی به دولت افغانستان پرداخته است.

روزنامه نخست با اشاره به اعتراض‌های گسترده شماری از نامزدهای معترض به انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات این شوراها و انتخابات ریاست جمهوری گذشته را "آیینه تمام نمای انتخابات پارلمانی آینده" دانسته است.

انتخابات شوراهای ولایتی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اسد/مرداد امسال برگزار شد. روز یکشنبه، ۲۰ جدی/دی، مجلس نمایندگان به دنبال ادعاهای نامزدان معترض در باره تقلب در انتخابات شوراهای ولایتی، اعلام کرد که این ادعاها را یکجا با کمیسیون شکایات انتخاباتی دوباره بررسی می کند.

نخست انتقاد کرده که حامد کرزی، رئیس جمهوری کشور علی‌رغم ادعاهای تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، دست کم برای اقناع افکار عمومی حتی یک "دستور نمادین" هم صادر نکرد تا این ادعاها بررسی شود.

ماندگار نوشته که اعتراضهای نامزدان ناراضی انتخابات شوراهای ولایتی نشان داد که "فساد گسترده" در کمیسیون انتخابات جریان دارد و در نتایج این انتخابات تغییرات زیادی صورت گرفته است.

سرمقاله نویس این روزنامه نوشته که برگزاری انتخابات آینده مجلس نمایندگان با مدیریت "کمیسیونی که خود متهم به فساد گسترده است و اعتبار انتخابات را زیر سوال برده، اشتباه و خیانت است".

ماندگار پیشنهاد کرده که مجلس نمایندگان تصمیم بگیرد که پیش از هر نوع بحث در باره تقلب در انتخابات شوراهای ولایتی و به دادگاه کشاندن عاملان آن، مقامات این کمیسیون باید برکنار شوند.

این روزنامه تاکید کرده که انتخابات پارلمانی باید با مدیریت افرادی "صادق و با حیا" در کمیسیون انتخابات که از طریق رای مجلس انتخاب شده باشند، برگزار شود تا این کمیسیون "مرجع مطمئنی" برای مردم باشد.

هشت صبح توافق اخیر دولت افغانستان با نیروهای آمریکایی در باره واگذاری مسئولیت بازداشتگاه پایگاه هوایی بگرام، در شمال کابل به دولت این کشور را "اقدامی پسندیده و بجا" خوانده است.

در این بازداشتگاه حدود ۷۵۰ زندانی به سر می برند که ۳۰ تن آنان خارجی و بقیه افغان هستند. همه این زندانیان گفته شده که در افغانستان توسط نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا بازداشت شده اند.

به نوشته هشت صبح، این اقدام نه تنها پرورش توانایی های افغانی را به دنبال دارد، بلکه یکی از "بهانه‌های دشمنان صلح" را نیز خنثی می کند و از لحاظ روانی اعتماد به نفس ارتش افغانستان و اعتماد مردم به ارتش را بالا می برد.

نویسنده ابراز امیدواری کرده که واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام به ارتش آغازی باشد برای انتقال مسئولیت‌های بیشتر در زمینه‌های گوناگون به افغانها.

سروش ملت نوشته که وجود بازداشتگاهی تحت نظر خارجیان در کشور خلاف حقوق بین‌المللی و اصل حاکمیت ملی است و سپردن مسئولیت نگه داری زندانیان این بازداشتگاه به دولت افغانستان "شبهات" در باره نحوه بازجویی از آنان و انتقادهای بین المللی در این زمینه را رفع می شود.

به نظر این روزنامه، انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام به دولت افغانستان از یک سو باعث می شود که دولت این کشور به پرونده های زندانیان آن مطابق به قوانین این کشور رسیدگی کند و از سوی دیگر اصل حاکمیت ملی افغانستان "فربه تر" می شود.

روزنامه دولتی انیس به نقل از مقامهای ولایت هلمند در جنوب افغانستان نوشته که قرار است مسئولیت تامین امنیت چند ولسوالی/شهرستان ناامن این ولایت آشوب زده به نیروهای آمریکایی سپرده شود.

هلمند ناآرام‌ترین ولایت جنوبی افغانستان است که در آن هزاران سرباز آمریکایی و بریتانیایی مستقرند و سرکوب شورشیان در این ولایت یکی از اهداف عمده نیروهای بین المللی در این کشور است.

انیس نوشته که مسئولیت امنیتی ولسوالی های گسرمسیر، موسی قلعه و کجکی به نظامیان آمریکایی سپرده خواهد شد، مناطقی که شاهد خشونت‌های زیادی بوده و شورشیان در آن نفوذ دارند.

این روزنامه دولتی تامین امنیت در هلمند را "آزمونی تازه" برای ناتو خوانده و افزوده که اگر نیروهای ناتو و افغان بتوانند در این ولایت امنیت را تامین کنند، این اقدام آنان پیامد های مثبتی در پی خواهد داشت.