تشکیل واحد ویژه 'پلیس نظم عامه' در افغانستان

پلیس افغان
Image caption پلیس افغانستان از جمله نیروهای آسیب‌پذیر در حملات طالبان بوده است

مقام های امنیتی افغانستان واحدهای ویژه ای را به نام "پلیس نظم عامه" تشکیل داده اند که هدف از آن جلوگیری از حملات انتحاری و بمب گذاری های کنار جاده اعلام شده است.

وزارت داخله (کشور) افغانستان هشدار داده است که خشونت ها در این کشور در سال جدید خورشیدی افزایش خواهد یافت؛ اما تاکید کرده است که نیروهای امنیتی این کشور توانایی برخورد با این خشونت ها را دارند.

حنیف اتمر که در مراسم گشایش نخستین مرکز پلیس نظم عامه در کابل صحبت می کرد، گفت که جلوگیری از حملات انتحاری و انفجارهای کنار جاده ای، از وظایف عمده این واحد پلیس خواهد بود.

آقای اتمر گفت که این نیروها، هم اکنون با سلاح های پیشرفته تجهیز شده و حداقل دو هلی‌کوپتر در اختیار دارند.

نخستین واحد پلیس نظم عامه که در کابل تشکیل شده، شامل پنج هزار نیرو است. مسئولان می گویند که این نیروها در صورت نیاز، برای اجرای ماموریت های امنیتی به سایر ولایات افغانستان نیز اعزام خواهند شد.

تشکیل این واحد ویژه پلیس در حالی صورت می گیرد که کابل ماه های نسبتا آرامی را پشت سر می گذارد.

خشونت ها در این شهر به تناسب ماه های اول سال جاری خورشیدی کاهش یافته، اما مناطق دیگر افغانستان، از جمله شرق و جنوب، کماکان شاهد نا امنی بوده است.

وزارت داخله افغانستان می گوید کشور آلمان و امارات متحده عربی، مسئولیت آموزش و تجهیز پلیس نظم عامه را برعهده داشته اند.

این وزارت امیدوار است که بتواند تعداد پلیس نظم عامه را تا یک سال دیگر، به دو برابر افزایش دهد.

پیش از این نیز مقام های امنیتی افغان اعلام کرده بودند که به زودی شماری از نیروهای این کشور به سلاح های پیشرفته و استاندارد ناتو مجهز خواهند شد.

مقام های پلیس افغانستان پیش از این بار ها اعلام کرده اند که سلاح های آنها کهنه و فرسوده است و در مواردی که آنها مورد حمله گروه های شورشی قرار می گیرند، سلاح های پلیس درست کار نمی کند.

پیش از این بخش هایی از نیروهای ارتش نیز با سلاح های پیشرفته تجهیز شده بود، اما این نخستین واحد پلیس است که سلاح های پیشرفته در اختیار آنها قرار می گیرد.

مطالب مرتبط