افغانستان آشتی با طالبان را در لندن بررسی می کند

طالبان
Image caption طالبان درخواست مذاکره با دولت را بدون خروج نیروهای خارجی رد کرده اند

دولت افغانستان می گوید حذف نام سران طالبان از فهرست سیاه نخستین درخواست آنها از جامعه جهانی در کنفرانس لندن نخواهد بود.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با ابراز این نظر، گفت که برای برقراری صلح در کشور، دولت به فراهم کردن زمینه های مناسب از جمله تامین و حفاظت از رهبران گروه طالبان در صورت مذاکره با دولت افغانستان مبادرت خواهد ورزید.

در همانحال، وکیل احمد متوکل، وزیر امور خارجه در رژیم طالبان، گفته است که تلاش های دولت این کشور برای آغاز گفتگو با طالبان موفقیت آمیز نبوده است.

آقای متوکل در مصاحبه با بی بی سی، دولت افغانستان را به سطحی نگری نسبت به مذاکره با طالبان متهم ساخت و گفت که تلاش برای گفتگو با طالبان تا حالا در حد شعار بوده است.

گفتگو با مخالفان به منظور خاتمه دادن به نا آرامی و استقرار صلح در افغانستان یکی از اهداف مهم دولت افغانستان در سال های اخیر بوده است.

'زمینه سازی'

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از فرصت های متعدد برای رساندن پیام صلح و آشتی با طالبان استفاده کرده اما طالبان همواره به این درخواستها جواب رد داده اند.

با نزدیک شدن زمان برگزاری اجلاس بین المللی در مورد افغانستان در لندن، طرح گفتگو با طالبان یک بار دیگر با جدیت به میان آمده و دولت افغانستان می گوید که این مسئله را در کنار چند پیشنهاد اساسی دیگر در اجلاس لندن مطرح خواهد کرد.

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که دولت به منظور ایجاد زمینه برای گفتگو با مخالفان اقداماتی را آغاز کرده ولی خواست اول دولت از شرکت کنندگان در کنفرانس لندن، حذف نام سران گروه طالبان از فهرست سیاه نخواهد بود.

Image caption عمر: آشتی و مصالحه با مخالفان مستلزم زمینه سازی است

آقای عمر گفت: "حذف نام یک تعداد (از فرماندهان طالبان) از فهرست هایی که مانع از مذاکره با آنها (طالبان) می شود، در گذشته نیز از سوی دولت افغانستان مطرح شده، اما این یک پروسه دوامدار است و نخستین درخواست ما نیست."

او افزود: "برای اینکه راه برای آشتی و مصالحه با مخالفان مسلح دولت افغانستان باز شود نیاز به زمینه سازی است... موضوع حفظ مال و جان شان (طالبان) مطرح است و موضوع کار و تمام آسیب پذیری هایی که آنها را از زندگی دوباره در افغانستان باز داشته است، برای همه اینها باید زمینه سازی شود."

در همانحال، برخی ناظران این سئوال را مطرح کرده اند که در حالیکه طالبان هرگونه پیشنهاد دولت برای مذاکره را تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند رد کرده اند، معلوم نیست اظهارات جدید مقامات افغان در این زمینه تا چه اندازه موثر خواهد بود.

وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه در رژیم طالبان که در حال حاضر در کابل بسر می برد، بر این نظر است که تامین صلح از طریق مذاکره مستلزم "اراده واقعی و برداشتن گامهای عملی" است.

مذاکره با طالبان از برنامه های اصلی حامد کرزی در انتخابات دوم دوره ریاست جمهوری او بود.

آقای کرزی تعهد کرده است که برای گفتگو با طالبان، اجلاس بزرگ (لویه جرگه) را در کابل برگزار کند.

مطالب مرتبط