نشریات کابل: پنجشنبه 24 جدی

گزارش سازمان ملل متحد در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال 2009 و بحث مذاکره با طالبان برای پایان خشونتها، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود به بررسی گزارش اخیر سازمان ملل متحد در مورد خشونتها در افغانستان پرداخته است.

این روزنامه با توجه به آمار سازمان ملل متحد که افزایش تلفات غیرنظامیان و نیروهای خارجی را در سال 2009 در افغانستان نشان می دهد، نوشته است که اگر وضعیت همچنین ادامه پیدا کند، سال 2010 نیز در پایان، به عنوان خونین ترین سال برای افغانها تعبیر خواهد شد.

نویسنده افزوده که سال 2010 با حملات انتحاری در گوشه و کنار افغانستان آغاز شد و بیم آن می رود که این حملات با گرم شدن هوا، کماکان ادامه پیدا کند.

روزنامه هشت صبح نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته که حضور حدود سی و هشت هزار سرباز تازه نفس در افغانستان در سال 2010، می تواند خشونت ها را در افغانستان افزایش داده و طبیعتا، تلفات را نیز بالا ببرد.

این روزنامه به مسئله افزایش تلفات سربازان خارجی در افغانستان که در گزارش سازمان ملل متحد منعکس شده، اشاره کرده و نوشته که این مسئله می تواند برای افغانستان نگران کننده باشد.

نویسنده هشت صبح به این باور است که افزایش تلفات سربازان خارجی، کشورهای که به افغانستان نیرو می فرستند را تحت فشارهای داخلی قرار داده و این نگرانی را بوجود می آورد که حمایت ها از افغانستان در شرایطی که حملات طالبان از هر زمان دیگری بیشتر شده، کاهش پیدا کند.

این روزنامه نوشته که فعالیت گروه طالبان در یک سال اخیر، از جنوب و شرق، به شمال و شمال شرق افغانستان گسترش یافته و این مسئله، خبر خوشی برای افغانها نیست.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود به برگزاری اجلاس لندن در مورد افغانستان پرداخته و از اینکه این اجلاس نتایج قابل قبولی برای افغانستان نداشته باشد، پیشاپیش ابراز نگرانی کرده است.

نویسنده ماندگار به این باور است که در میان جامعه جهانی، در مورد افغانستان "چند دستگی" وجود دارد و این مسئله نشاندهنده این مسئله است که هنوز "نسخه واحدی برای افغانستان ارایه نشده است."

این روزنامه افزوده، در حالی که افغانستان خواهان طرح مسئله مذاکره با طالبان در کنفرانس لندن و احتمالا حذف نامهای سران این گروه از فهرست سیاه است، دیوید ملبند، وزیر خارجه بریتانیا اخیرا ملا عمر، رهبر گروه طالبان را "جنایتکار" خوانده است.

ماندگار نوشته که این مسئله، در تضاد آشکار با سخنان گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا قرار دارد که خواهان مذاکره با طالبان است و نویسنده چنین نتیجه گرفته که این وضعیت، نمایانگر پراکندگی در نظریات جامعه جهانی در مورد افغانستان است.

روزنامه دولتی انیس هم به کنفرانس لندن در مورد افغانستان توجه کرده و از مقامات افغان خواسته است که در این اجلاس، مسئله کاریابی برای جوانان افغان را به عنوان راه حلی برای نا امنی ها در این کشور جدی بگیرند.

این روزنامه نوشته که بیکاری و فقر، باعث می شود تا جوانان افغان به صفوف طالبان بپیوندند.

مطالب مرتبط