رای‌گیری در باره صلاحیت‌های وزیران پیشنهادی کرزی آغاز شد

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption اعضای مجلس تا ساعات دیگر سرنوشت وزیران پیشنهادی را مشخص خواهند کرد

مجلس نمایندگان افغانستان رای‌گیری در باره صلاحیت‌های هفده وزیر پیشنهادی حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور را آغاز کرده و احتمالاً نتایج آن تا ساعات دیگر اعلام خواهد شد.

آقای کرزی در پی رد صلاحیت ۱۷ وزیر پیشنهادی اش از سوی مجلس در روز ۱۲ جدی/دی، هفده وزیر دیگر را شنبه گذشته، نوزدهم جدی برای بررسی صلاحیت‌های آنان به مجلس معرفی کرد.

تقریباً همه وزیران پیشنهادی جدید چهره های جدیدی هستند که در فهرست پیشنهادی گذشته نبودند. از آن جمله ضرار احمد مقبل، وزیر پیشنهادی مبارزه با مواد مخدر و آمنه افضلی، وزیر پیشنهادی "کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان" از وزیران سابق آقای کرزی هستند.

آقای مقبل در کابینه گذشته آقای کرزی وزیر داخله (کشور) بود که سال گذشته از مقامش برکنار و به وزارت امور مهاجرین معرفی شد، اما او آن را نپذیرفت. خانم افضلی در کابینه حکومت انتقالی وزیر امور جوانان بود.

همچنین زلمی رسول، رئیس شورای امنیت ملی و از مشاوران با نفوذ آقای کرزی در مقام وزارت خارجه معرفی شده هم از چهره های شناخته شده این فهرست است.

Image caption از بیست و چهار وزیر پیشنهادی فهرست قبلی تنها هفت وزیر رای تایید مجلس را گرفتند

دو زن دیگر هم در کابینه پیشنهادی جدید حضور دارند: ثریا دلیل، وزیر بهداشت و پلوشه حسن، وزیر امور زنان. اخیراً آقای کرزی به دلیل این که در فهرست قبلی تنها یک زن را به عنوان وزیر معرفی کرده بود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهوری که این وزیران را به مجلس معرفی کرد، در سخنان خود گفت که این سه وزیر پیشنهادی زن "شایستگی، تعهد و شرایط لازم" را دارند و مورد اعتماد هستند.

عبدالهادی ارعندیوال، وزیر پیشنهادی اقتصاد، از رهبران حزب اسلامی است که در حال حاضر در کابل به سر می برد و حزب او شاخه منشعب از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار است که از دولت افغانستان مجوز فعالیت گرفته است.

ارسلا جمال، وزیر سرحدات، اقوام و قبائل، والی/استاندار سابق خوست و از مشاوران آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر است و محمد هاشم عصمت اللهی به عنوان وزیر تحصیلات عالی معرفی شده که روزنامه نگار و از مقامهای نهاد ریاست جمهوری است.

همچنین در فهرست جدید حبیب الله غالب، وزیر عدلیه (دادگستری)، محمد یوسف نیازی، وزیر حج و اوقاف، محمد بشیر لعلی، وزیر فواید عامه، جارالله منصوری، وزیر توسعه روستایی، عبدالرحیم وزیر مهاجران و عبدالرحیم اوراز، وزیر حمل و نقل هستند. محمد هادی حکیمی، که به وزارت تجارت و صنایع معرفی شده بود، "به دلائل شخصی" این مقام را قبول نکرد و بجای او محمد ظاهر وحید معرفی شد.

بیشتر این وزیران افراد شناخته شده نیستند و اطلاعات زیادی در باره گذشته آنها در دست نیست.

Image caption آقای خلیلی گفت دولت در گزینش وزیران جدید اصلهای شایستگی و مشارکت ملی را در نظر گرفته است

آقای خلیلی، همچنین در سخنان خود به اعضای مجلس گفت که وزیران پیشنهادی بر اساس "شایستگی آنان و مشارکت ملی" برگزیده شده اند.

در مقام وزارت انرژی و آب، که پیش از این اسماعیل خان از فرماندهان عمده مجاهدین سابق در غرب کشور بود، تا حال کسی معرفی نشده است. در فهرست قبلی هم اسماعیل خان در همین پست معرفی شده بود، ولی رد صلاحیت شد.

وزیران جدید در آستانه برگزاری کنفرانس لندن در باره افغانستان معرفی شده اند. آقای خلیلی در سخنان خود در مراسم معرفی آنان در مجلس به طور تلویحی گفت که تایید آنان می تواند به حضور نیرومند افغانستان در این کنفرانس کمک کند. اخیراً مقامهای دولت بر اهمیت این کنفرانس تاکید کرده اند.

آقای خلیلی همچنین گفت که دولت افغانستان در این نشست پیشنهادهایی را در باره مبارزه با تروریسم و فساد در این کشور در کنفرانس لندن مطرح خواهد کرد.

نشست لندن اواخر ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد و مبارزه با تروریسم و کمک به دولت افغانستان در زمینه های مختلف از موضوع‌های اصلی این نشست خواهد بود.

وزیران پیشنهادی جدید:

۱. وزیر خارجه: زلمی رسول، مشاور کنونی امنیت ملی رئیس جمهوری، دکتر پزشکی

۲. وزیر عدلیه (دادگستری): حبیب الله غالب، دکتر شرعیات (الهیات)

۳. وزیر تحصیلات عالی (علوم): هاشم عصمت اللهی، دکتر علوم ارتباطات و روزنامه نگار

۴. وزیر حج و اوقاف: محمد یوسف نیازی، دکتر علوم اسلامی

۵. وزیر فواید عامه: محمد بشیر لعلی،

۶. وزیر صحت (بهداشت): ثریا دلیل، دکتر مدیریت بهداشت

۷. وزیر اقتصاد: عبدالهادی ارغندیوال، فوق لیسانس اقتصاد، رئیس حزب اسلامی

۸. وزیر تجارت و صنایع: محمد ظاهر وحید

۹. وزیر توسعه روستایی: جارالله منصوری، فوق لیسانس علوم سیاسی

۱۰. وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان: آمنه افضلی، لیسانس زیست شناسی

۱۱. وزیر ترانسپورت (حمل و نقل): عبدالرحیم اوراز، فوق لیسانس ساختمانی آبرسانی

۱۲. وزیر امور زنان: پلوشه حسن، فوق لیسانس بازسازی بعد از جنگ

۱۳. وزیر مهاجران: عبدالرحیم، لیسانس مهندسی

۱۴. وزیر سرحدات، اقوام و قبائل: ارسلا جمال، لیسانس اقتصاد، والی سابق خوست

۱۵. وزیر مبارزه با مواد مخدر: ضرار احمد مقبل لیساس آموزش و پرورش، وزیر پیشین داخله (کشور)

۱۶. وزارت شهرسازی: سلطان حسین حصاری، دکتر شهرسازی

۱۷. وزیر مخابرات: عبدالقدوس حمیدی، فوق لیسانس تکنولوژی شیمی

۱۸. وزیر انرژی و آب: معرفی نشد

مطالب مرتبط