به روز شده:  09:50 گرينويچ - شنبه 16 ژانويه 2010 - 26 دی 1388

رای گیری مجلس افغانستان: ۱۰ وزیر رد صلاحیت و ۷ وزیر تایید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مجلس نمایندگان افغانستان از هفده وزیر پیشنهادی جدید حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور ۱۰ وزیر را رد صلاحیت و تنها هفت وزیر را تایید کرد.

آقای کرزی در پی رد صلاحیت ۱۷ وزیر پیشنهادی اش از سوی مجلس در روز ۱۲ جدی/دی، هفده وزیر دیگر را شنبه گذشته، ۱۹ جدی، برای بررسی صلاحیت‌های آنان به مجلس معرفی کرد.

پلوشه حسن با ۵۶ رای مثبت و ۱۵۰ رای منفی از وزارت امور زنان و ثریا دلیل با ۸۶ رای مثبت و ۱۱۶ را منفی از وزارت صحت (بهداشت)، دو تن از سه وزیر پیشنهادی زن بودند که رد صلاحیت شدند.

همچنین هاشم عصمت اللهی با ۱۰۰ رای مثبت و ۱۰۸ رای منفی به مقام وزارت تحصیلات عالی پذیرفته نشد، ظاهر وحید با ۶۹ رای مثبت و ۱۲۷ رای منفی از وزارت تجارت و صنایع و بشیر لعلی با ۷۸ رای مثبت و ۱۲۹ رای منفی از وزارت فواید عامه رد صلاحیت شدند.

همچنین عبدالرحیم اوراز با ۸۷ رای مثبت و ۱۲۳ رای منفی در مقام وزارت حمل نقل و عبدالرحیم ۸۲ رای مثبت و ۱۲۸ رای منفی در پست وزارت امور مهاجران پذیرفته نشدند.

ارسلا جمال، از مشاوران نزدیک آقای کرزی در زمان مبارزات انتخاباتی و والی پیشین خوست با ۹۴ رای مثبت و ۱۱۶ رای منفی از پست وزارت سرحدات، اقوام و قبائل رد صلاحیت شد.

به همین ترتیب، سلطان حسین حصاری با ۸۰ رای مثبت و ۱۲۸ رای منفی از مقام وزارت شهرسازی و عبدالقدوس حمیدی با ۱۰۵ رای مثبت و ۱۰۴ رای منفی از پست وزارت مخابرات (ارتباطات) رد صلاحیت شدند.

در رای گیری امروز 224 تن از نمایندگان حضور داشتند و هر یک از وزرای پیشنهادی، حد اقل به 113 رای نیاز داشتند.

با رد صلاحیت ده وزیر جدید آقای کرزی، به قدرت مانور مجلس افزوده خواهد شد

اما زلمی رسول با ۱۳۲ رای مثبت در پست وزارت خارجه تایید شد و حبیب الله غالب در مقام وزارت عدلیه (دادگستری) رای کافی به دست آورد.

همچنین یوسف نیازی به عنوان وزیر حج و اوقاف، عبدالهادی ارغندیوال در وزارت اقتصاد، جارالله منصوری در مقام وزارت توسعه روستایی و آمنه افضلی در مقام وزارت کار و امور اجتماعی تایید شدند.

در رای گیری گذشته که مجلس هفده وزیر پیشنهادی آقای کرزی را رد صلاحیت کرد، توجه زیادی به صلاحیت ها و نقش سیاسی مجلس جلب شد.

به این ترتیب با رد صلاحیت ۱۰ وزیر دیگر در رایگیری امروز، قدرت مانور مجلس بیش از گذشته در صحنه سیاسی افغانستان تثبیت شد.

به نظر می رسد، تاکیدهای مقامهای ارشد حکومت آقای کرزی در آستانه برگزاری کنفرانس لندن بر اهمیت این کنفرانس و حضور وزیران تایید شده در آن، مورد توجه اعضای مجلس قرار نگرفته است.

کنفرانس لندن در باره افغانستان اواخر ماه جاری میلادی با حضور نمایندگان دهها کشور حامی افغانستان برگزار خواهد شد.

'قانون سرپرستی وزارتخانه‌ها'

این در حالی است که امروز (۲۶ جدی/دی) مجلس همزمان با رایگیری در باره صلاحیت های این وزیران "قانون سرپرستی وزارتخانه ها" هم را با دو ثلث آرای کل اعضای مجلس تصویب کرد.

بر اساس این قانون، هیچ فردی نمی تواند بیش از یک ماه به عنوان سرپرست در مقام وزارت کار کند.

وزیران پیشنهادی در مجلس

از بیست و چهار وزیر فهرست قبلی، تنها هفت وزیر رای تایید به دست آوردند

پیش از این آقای کرزی با آغاز دومین دوره ریاست جمهوری اش، شماری از وزیران سابق و معاونان وزیران را به عنوان سرپرست وزارتخانه ها تعیین کرده بود.

مجلس نمایندگان از روز دوشنبه آینده (۲۸ جدی) به تعطیلات خواهند رفت و به این ترتیب یازده وزارتخانه بی وزیر حکومت آقای کرزی تا دست کم ۴۵ روز دیگر که اعضای مجلس از تعطیلات بازخوهند گشت، توسط سرپرستها اداره خواهد شد.

تا حال کسی به پست وزارت انرژی و آب هم معرفی نشده و با رد صلاحیت شدن اسماعیل خان از این مقام، این وزارت هم توسط سرپرست اداره می شود.

قانون سرپرستی پیش از این از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده بود، اما اخیراً مجلس سنا آن را رد کرده بود، ولی مجلس نمایندگان بار دیگر آن را با دو ثلث آرای کل اعضایش تصویب کرد که دیگر نیازی به تصویب مجلس سنا ندارد.

اما این قانون برای این که نافذ شود، به امضای حامد کرزی، رئیس جمهوری نیاز دارد.

وزیران تایید شده:

۱. وزیر خارجه: زلمی رسول

۲. وزیر عدلیه (دادگستری): حبیب الله غالب

۳. وزیر حج و اوقاف: یوسف نیازی

۴. وزیر اقتصاد: عبدالهادی ارغندیوال

۵. وزیر توسعه روستایی: جارالله منصوری

۶. وزیر کار و امور اجتماعی: آمنه افضلی

۷. وزیر مبارزه با مواد مخدر: ضرار احمد مقبل

وزیران رد صلاحیت شده:

۱. وزیر تحصیلات عالی (آموزشهای عالی): هاشم عصمت اللهی

۲. وزیر امور زنان: پلوشه حسن

۳. وزیر صحت (بهداشت): ثریا دلیل

۴. وزیر تجارت و صنایع: ظاهر وحید

۵. وزیر حمل و نقل: عبدالرحیم اواز

۶. وزیر مهاجرین: عبدالرحیم

۷. وزیر فواید عامه: بشیر لعلی

۸. وزیر شهرسازی: سلطان حسین حصاری

۹. وزیر سرحدات، اقوام و قبائل: ارسلا جمال

۱۰. وزیر مخابرات (ارتباطات): عبدالقدوس حمیدی

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.