استقبال افغانستان از انتشار فهرست زندانیان بگرام

بازداشتگاه بگرام
Image caption وزارت دفاع آمریکا به جز نامهای زندانیان بازداشتگاه بگرام، جزئیات دیگری را در باره آنان منتشر نکرده است

مقامهای افغان از انتشار فهرست نام کسانی که در باز داشتگاه بگرام در شمال کابل به سر می برند، استقبال کرده اند.

مقام های افغان می گویند انتشار این فهرست، برای زندانیان بگرام، به وابستگان این زندانیان کمک خواهند کرد تا تلاشهای حقوقی و قانونی را برای مشخص شدن وضعیت این زندانیان آغاز کنند.

وزارت دفاع آمریکا در پی اعلام واگذاری بازداشتگاه بگرام، در شمال کابل، به ارتش افغانستان، فهرست نامهای ۶۴۵ تن از این زندانیان را منتشر کرده است.

زندان بگرام یکی از زندان هایی است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، متهم به بدرفتاری با متهمان فعالیت های تروریستی در آن شده است.

در فهرست منتشر شده، تنها نامهای زندانیان بگرام نوشته شده و هیچ توضیحی در باره این زندانیان در آن نیامده است.

همچنین این موضوع هم گفته نشده که چه تعداد از این زندانیان افغان هستند و آیا شهروندان کشور های دیگر که به اتهام همکاری با گروه های تروریستی در افغانستان باز داشت شده اند نیز در بین آنها هست یا نه؟

پیش از انتشار این فهرست حتی از شمار دقیق زندانیان بگرام اطلاعات دقیقی در دست نبود. فرید حمیدی، عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن استقبال از انتشار این فهرست، گفت که رسیدگی به پرونده های زندانیان بگرام نیاز به تلاش های بیشتری دارد.

آقای حمیدی گفت: "این (انتشار این فهرست) قدمی مثبت است، ولی کافی نیست. هنوز نگرانی های جدی و اساسی وجود دارد."

او افزود: "باید تلاشهای بیشتری صورت بگیرد و تدابیر بیشتری رویدست گرفته شود تا معیارها و اصول حقوق بشری در مورد افرادی که در بازداشت هستند، رعایت شود."

Image caption وزارت دفاع افغانستان دو هزار نیروی ویژه را برای نگهداری از زندان بگرام آموزش می دهد

همچنین محمد قاسم هاشمزی، معاون وزارت عدلیه/دادگستری افغانستان گفت که انتشار نامهای این زندانیان زمینه را هموار می کند که آنان به دادگاه مراجعه کنند و برای آزادی خود اقامه دعوا کنند.

آقای هاشم زی گفت: " در سابق آنان (آمریکاییان) زمانی که در کشوری جنگ می کردند، تا ختم جنگ بر اساس مقررات خود، با کسانی که از صحنه جنگ می گرفتند، رفتار می کردند، اما (با زندانیان بگرام) بعد از این بر اساس مقررات ما رفتار خواهد شد."

هفته گذشته دولت افغانستان اعلام کرد که براساس موافقنامه ای که میان وزارت دفاع این کشور و نظامیان آمریکایی امضا شده، مسئولیت بازداشتگاه بگرام در پایان سال 2010 به ارتش افغانستان واگذار خواهد شد.

فهرست زندانیان بگرام در پی تلاشهای اتحادیه‌ای موسوم به آزادی‌های مدنی در آمریکا (American Civil Liberties Union-ACLU) منتشر شده است.

این نهاد گفته که دولت آمریکا باید جزئیات مربوط به چگونگی زندانی شدن این افراد را هم ارائه کند و به زندانیان فرصت داده شود تا به دادگاه مراجعه کنند.

این نهاد همچنین گفته که صدها زندانی در بازداشتگاه بگرام به دلیل این که در شرایط بدی به سر می برند، به بیماری های روانی مبتلا شده اند.

بر اساس یادداشتی که در سال ۲۰۰۳ از سوی وزارت دفاع آمریکا منتشر شد، افراد کمتر از 16 سال نیز در بازداشتگاه بگرام دیده شده بود.

مطالب مرتبط