کرزی:طرح مذاکره با طالبان آماده است

حامد کرزی و دیوید میلیبند
Image caption دولت افغانستان می گوید در مورد مذاکره با طالبان طرح مشخصی را روی دست دارد که آن را در کنفرانس لندن مطرح خواهد کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که طرح آماده ای را برای مذاکره با طالبان در دست دارد و این طرح را در کنفرانس لندن ارائه خواهد کرد.

دیوید میلیبند برای دیدار یک روزه با حامد کرزی، به افغانستان سفر کرد.

حامد کرزی با ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان نیز دیدار کرده است.

براساس بیانیه ای که بعد از این دیدارها از دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده است، آمادگی برای کنفرانس افغانستان در لندن و عمده ترین موضوعاتی که قرار است در این کنفرانس مطرح شود محور اصلی گفتگوی آقای کرزی و دیوید میلیبند بوده است.

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده است:" رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن ارائه معلومات در رابطه با طرح ها و پیشنهادت افغانستان در کنفرانس لندن، گفت حکومت افغانستان طرحی را مبنی بر مذاکره با مخالفان دولت آماده نموده که در کنفرانس لندن مطرح خواهد گردید."

در این اعلامیه آماده است که آقای کرزی و آقای میلیبند، درمورد برگزاری انتخابات پارلمانی نیز بحث و گفتگو کردند.

انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است تا کمتر از شش ماه دیگر برگزار شود.

در حالی که کمتر از دو هفته به برگزاری کنفرانس لندن در مورد افغانستان مانده است، به نظر می رسد دولت افغانستان تلاش برای جلب حمایت های بین المللی از طرح های خود را آغاز کرده است.

موانع مذاکره با طالبان

مساله اصلی در کنفرانس لندن، امنیت است. طالبان عمده ترین گروهی است که امنیت را در مناطقی از جنوب و شرق و اخیرا در شمال افغانستان را نا امن کرده است. دولت دست کم از دو سال قبل به این سو، تلاش جدی دارد تا با طالبان مذاکره کند و آنها را متقاعد کند که دست از شورش بردارند.

مانع اصلی به نتیجه رسیدن این مذاکرات، فهرست سیاهی است که نام ملا عمر رهبر طالبان و فرماندهان ارشد این گروه در آن درج شده است. درخواست طالبان برای گذاشتن اولین قدم در مذاکرات، روشن است: ضمانت و مصونیت و در نتیجه حذف نام رهبران شان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد.

دولت افغانستان در کنفرانس لندن تلاش خواهد کرد تا متحدان بین المللی اش را قانع کند تا از طرح این دولت در مذاکره با طالبان حمایت کند.

در عمل دولت افغانستان بی میل نیست که نام کسانی که طالبان می خواهند از فهرست سیاه حذف شود. آیا چنین چیزی عملی خواهد بود؟

از اعلامیه دفتر آقای کرزی بر می آید که هم دیوید میلیبند و هم ریچارد هولبروک، به آقای کرزی گفته اند تلاش خواهند کرد تا کنفرانس لندن با موفقیت برگزار شود.

مطالب مرتبط