وضعیت کودکان افغان 'نا‌‌امید کننده' است

کودکان افغان در کنار سرباز آمریکایی
Image caption "سه مورد بازداشت کودکان در زندان بگرام ثبت شده است"

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با انتشار گزارشی از وضعیت کودکان در این کشور، نسبت به "افزایش" موارد خشونت نسبت به کودکان به شدت ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون می گوید که ادامه نا امنی در بسیاری از مناطق افغانستان، تلفات سنگینی را به کودکان وارد کرده و علاوه بر این، قاچاق، تجاوز جنسی، ازدواجهای اجباری و کارهای شاق، از چالشهای اصلی سر راه کودکان افغان است.

کمیسیون حقوق بشر، با توجه به تاثیر نا امنی بر زندگی کودکان افغان نوشته که در سال گذشته میلادی، تنها 260 کودک در اثر حملات انتحاری، بمباران های هوایی و درگیری های مسلحانه کشته شده اند.

حمیده برمکی، مسئول بخش حمایت از حقوق کودکان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که وضعیت کودکان در این کشور "نا امید کننده" است.

خانم برمکی در حالی که نسبت به عواقب بی توجهی در مورد وضعیت کودکان هشدار می داد، تاکید کرد که برای از بین بردن تهدیدها در برابر کودکان، نیاز است تا تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی در این عرصه با هم یکجا کار کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان همچنین گزارش داده است که "بازداشتهای غیرقانونی" کودکان به عنوان یکی از بزرگترین موارد تخطی از حقوق کودکان در افغانستان ادامه دارد.

خانم برمکی می گوید: "ما آماری در مورد بازداشت غیرقانونی کودکان از سوی پلیس داریم؛ در حالی که اکثریت این کودکان در سن پایین تر از مسئولیت جزایی قرار دارند و یا اینکه خود قربانی بوده اند."

او می گوید: "ما 212 مورد را در سال 2009 میلادی ثبت کردیم که از این جمله سه مورد آن بازداشت غیرقانونی کودکان در زندان بگرام بوده است."

کمیسیون حقوق بشر افغانستان انتقاد کرده است که قوانین موجود در افغانستان، نتوانسته آنگونه که لازم است از کودکان در عمل حمایت کند.

مسئولان این کمیسیون می گویند که در همکاری با کارشناسان خارجی امور کودکان، در حال کار روی برنامه ای در حمایت از کودکان افغان هستند؛ اما جزییات زیادی در مورد این برنامه منتشر نشده است.

مطالب مرتبط