مجلس افغانستان: اول اصلاحات در کمیسیون، بعد انتخابات

Image caption مجلس تاکید کرده که پیش از برگزاری انتخابات مجلس، کمیسیون انتخابات اصلاح شود

مجلس نمایندگان افغانستان تصویب کرده است انتخابات پارلمانی در این کشور تا هنگام ایجاد اصلاحات در کمیسیون انتخاباتی، به تعویق بیافتد.

در نشست روز یکشنبه، ۲۷ جدی/دی، اعضای مجلس نمایندگان مقامهای ارشد کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار دادند و خواستار برکناری آنان شدند.

در پی برگزاری انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ۲۹ اسد/مرداد امسال، انتقادهای زیادی علیه مقامهای ارشد کمیسیون انتخابات مطرح شد.

این انتقادها عمدتاً شامل "تقلب" برگزاری انتخابات و "دستکاری" در نتایج انتخابات می شد، ولی مقامهای کمیسیون انتخابات همواره این انتقادها را رد کرده اند.

همچنین در این نشست اعضای مجلس نمایندگان تاکید کردند که حکومت باید با آوردن اصلاحات در کمیسیون انتخابات و تامین امنیت آن، زمینه برگزاری انتخاباتی شفاف و عادلانه را فراهم کند.

یونس قانونی رئیس مجلس شرایط برگزاری این انتخابات را در مجلس چنین گفت:

"یک: تامین امنیت برای مردم افغانستان، دو: تغییرات و اصلاحات اساسی در کمیسیون انتخابات، به گونه ای که اعتماد مردم افغانستان دوباره اعاده شود. سه: اصلاحات در قانون انتخابات، چهار: زمان بندی برای برگزاری انتخابات و پنج: جمع آوری سلاحهای غیرقانونی از دسته هایی که در افغانستان وجود دارند." پیش از این مجلس نمایندگان شماری از مقامهای ارشد کمیسیون انتخابات را به مجلس فراخواند و در باره انتخابات شوراهای ولایتی خواستار توضیحات شد.

همچنین در یکی از نشست های اخیر مجلس شماری از اعضای مجلس تاکید کردند تا زمانی که در کمیسیون انتخابات اصلاحات به میان نیاید و مقامات ارشد این کمیسیون شامل این اصلاحات نشوند، بودجه برگزاری انتخابات پارلمانی را تصویب نخواهند کرد.

پیش از این کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که انتخابات پارلمانی در اول جوزا/خرداد سال ۱۳۸۹ خورشیدی برگزار خواهد شد.

یکی از مشکلات دیگر بر سر راه برگزاری این انتخابات کمبود هزینه آن بوده است؛ پیش از این شماری از مقامهای غربی، که از کمک دهندگان عمده انتخابات در افغانستان هستند، گفته بودند تا زمانی که این کمیسیون شامل برنامه اصلاحات نشود، هزینه انتخابات آینده مجلس را نخواهند داد.

اما مقامهای دولت افغانستان تلاش هایی را به راه انداخته اند که هزینه این انتخابات را از منابع داخلی این کشور تامین کنند- موضوعی که مجلس نمایندگان تصویب آن را هم منوط به انجام اصلاحات در کمیسیون انتخابات کرده است.

مطالب مرتبط