افغانستان خطر خشکسالی را رد کرد

خشکسالی در افغانستان

وزارت زراعت افغانستان احتمال بروز خشکسالی در سال جاری در افغانستان را رد کرده و گفته است که براساس پیش بینی منابع معتبر هوا شناسی، احتمال ریزش برف و باران در این کشور وجود دارد.

افغانستان امسال به شکل کم سابقه ای، شاهد زمستان خشک است و از آغاز زمستان تا حالا، در کمتر مناطق این کشور برف باریده است.

این مسئله، نگرانی های جدی را در میان افغانها و کشاورزان این کشور بوجود آورده است.

وزارت زراعت افغانستان می گوید که این کشور در زمستان امسال، به تناسب سالهای قبل گرمتر باقی خواهد ماند.

محمد آصف رحیمی، وزیر زراعت، می گوید که اگرچه براساس پیش بینی ها، احتمال بارندگی برف و باران در افغانستان وجود دارد، اما به گفته او، اگر این بارندگی ها در وقت مناسب آن صورت نگیرد، تاثیرات مثبت آن بر کشت و کار، کم خواهد بود.

افغانستان کشور زراعتی است و زندگی بسیاری از خانواده ها در آن، عمدتا در ولایات و مناطق روستایی، بسته به محصولات زراعتی است.

اداره محیط زیست افغانستان پیش از این هشدار داده بود که این کشور در معرض خطر تغییرات آب و هوایی ناشی از گرمایش زمین قرار گرفته است.

کارشناسان گفته اند که تولید گازهای گلخانه ای به میزان کنونی می تواند میزان گرمی کره زمین را ظرف ۱۰ تا ۱۲ سال آینده تا یک و نیم درجه سانتیگراد بالا ببرد.

آب شدن یخ های قطب شمال و جنوب، بالا آمدن سطح آب دریاها و شیوع بیماریهای گوناگون و از میان رفتن نسل های برخی از گیاهان و حیوانات از پیامدهای عمده گرمایش زمین دانسته می شود.

مطالب مرتبط