انتشار نخستین نشریه ویژه نابینایان در هرات

نابینایی در حال خواندن مجله ویژه نابینایان در هرات
Image caption دومین شماره ماهنامه ویژه نابینایان در سی نسخه منتشر شده است

نخستین ماهنامه ویژه نابینایان در افغانستان با ابتکار انجمن نابینایان این کشور در هرات منتشر شده است.

نخستین شماره از این ماهنامه در ۹ صفحه و ۳۰ شماره با کمک مالی دفتر حقوق بشر در هرات، به چاپ رسیده است.

ناشران این ماهنامه می گویند تلاش شده تا با انتشار این ماهنامه ویژه برای نابینایان، محدودیتی که آنان در دریافت اطلاعات دارند، برداشته شود.

به گفته این ناشران، نابینایان پیش از این برای دریافت اطلاعات تنها از رسانه های صوتی استفاده می کردند، اما اکنون می توانند با آموختن خط "بریل" مخاطب مجلات چاپی نیز باشند.

این ماهنامه به علت فقدان امکانات کامپیوتری و پیشرفته، امکان چاپ با تیراژ بالا را ندارد و هر شماره آن باید با وسایل ابتدایی تایپ خط بریل نوشته شود. احمد سعید احدی، مسئول انجمن نابینایان افغانستان در هرات، می گوید: "شماره نخست این ماهنامه در ۳۰ شماره چاپ شد، در شماره دوم که در حال چاپ است، این رقم به ۶۰ نسخه رسیده و قرار است این شمار در آینده افزایش یابد."

Image caption کمبود امکانات پیشرفته از دلائل اصلی پایین بودن تیراژ ماهنامه نابینایان در هرات است

به گفته آقای احدی، افزایش تیراژ این ماهنامه بستگی به دریافت امکانات مدرن و آموزش خط بریل برای شمار بیشتری از نابینایان دارد.

مسئول انجمن نابینایان افغانستان در هرات، شمار نابینایان این ولایت را دو هزار نفر و در کل حوزه غرب سه هزار نفر اعلام کرد. به گفته او از این تعداد هم اکنون ۸۰ نفر در هرات خواندن خط بریل را آموخته اند. مسئولان کمیسیون حقوق بشر هرات، که این ماهنامه به حمایت مالی آن منتشر شده، نیز می گویند ممکن است در آینده زمینه چاپ این ماهنامه با تیراژ بالاتر و ارسال آن به دیگر ولایت نیز میسر شود.