روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۹ جدی

حمله روز دوشنبه، ۲۸ جدی/دی به چند نقطه در شهر کابل از سوی طالبان، موضوع اصلی بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

حمله دیروز که پنج کشته و بیش از ۷۰ زخمی بجا گذاشت، توسط دست کم هفت بمبگذار انتحاری و مسلح با سلاح در چند نقطه مرکزی شهر کابل انجام شد.

هشت صبح حمله دیروز طالبان را پاسخی واضح به "طرح آماده" حکومت افغانستان در باره مصالحه با طالبان دانسته و چنین طرح و خوشبینی در باره آن را "ساده انگاری" خوانده است.

اخیراً حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که برای کنفرانس لندن، که اواخر ماه جاری میلادی در باره افغانستان برگزار خواهد شد، طرح آماده برای آشتی با طالبان دارد.

روزنامه افزوده تا زمانی که دولت افغانستان از "موضع قدرتمند، مشروع و شفاف" در مورد مصالحه با طالبان برخورد نکند، و در گفتار و رفتار دولتمردان افغان "نوستالژی قومی" وجود داشته باشد، مساله گفتگو با طالبان به نتیجه ای نخواهد رسید.

به نوشته هشت صبح، این حمله ضمن این که پاسخ ردی به طرح مصاله دولت در کنفرانس لندن است، در "بزرگنمایی" خطر طالبان هم کمک زیادی می کند.

سردبیر آرمان ملی در یادداشت روز خود با لحن طعنه آمیزی نوشته که طالبان به پیشنهاد صلح کرزی لبیک گفتند!" و افزوده است که وزیران داخله (کشور) و دفاع باید استعفا دهند.

به نظر آرمان ملی طالبان با این حمله به طرح گفتگوی آقای کرزی پاسخ دادند که آنان "اهداف ویژه ای" دارند، در حالی که حکومت آقای کرزی بجای سرکوب تروریستان، "سیاست مدارا" را در برابر آنان در پیش گرفته است.

این روزنامه همچنین افزوده که این حمله نشان می دهد که "شماری از منسوبان حکومت با تروریستان همکاری کرده اند" و تروریستان با بمب، سلاح و واسکت (جلیقه) انتحاری از شاهراههایی که زیر نظارت پلیس است، وارد شهر کابل شده اند.

ماندگار در تیتر اول خود نوشته که "طالبان در پشت دیوارهای ارگ می جنگند، سیاست های غلط کرزی قربانی می گیرد". روزنامه افزوده که "هرچه دست کرزی به سوی "برادرانش" به هدف مذاکره درازتر شد، آنان قسمت بیشتر دست او را قطع کردند".

این روزنامه همچنین در سرمقاله خود ضمن اشاره به یک ضرب المثل معروف نوشته که افغانها چند بار از یک سوراخ گزیده می شوند و تاکید کرده است ریشه های این گونه حملات باید شناسایی شوند.

ماندگار همچنین تاکید کرده که برای مهار کردن این گونه حملات باید کارکردهای نهادهای امنیتی را بازنگری کرد و "عناصر مخرب و جاسوس" باید شناسایی و خلع ید شوند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که "قلب کابل لرزید" و در ستون تبصره امروز خود نوشته که طالبان خواستند "ضرب شصت" بیشتری به دولت نشان دهند و در طرح مصالحه ای که قرار است در لندن ارائه شود، "امتیازگیری" کنند.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که این حمله نشان داد که طالبان توانایی این را دارند که علی رغم تدابیر امنیتی به محلات مهمی از شهر کابل خود را برسانند و حمله کنند.

این رونامه تاکید کرده که طرح مصالحه دولت برای کنفرانس لندن در حالی که جزئیات آن فاش نشده، "هیچگاهی مورد اقبال مردم افغانستان قرار نخواهد گرفت".

سروش ملت نوشته که طالبان که با این حمله خود "کابوس وحشتناکی" را بر فضای امن کابل پدید آوردند، "بازنده اصلی" این ماجرا هستند.

نویسنده افزوده که کسانی که این گونه حملات را سازماندهی می کنند، به مقاصد سیاسی خود نخواهند رسید و در وجدان مردم مورد "لعن و نفرت" قرار می گیرند.

هرچند سروش ملت "فداکاری و سرعت عمل" نیروهای نیروهای امنیتی را ستوده اما تاکید کرده که سیستم های امنیتی و نظارتی خود بیشتر از این مستحکم و دقیق سازند.

روزنامه دولتی انیس نوشته که اقدام تروریستی دیروز برای تخریب روند "تفاهم با طالبان" انجام شده و در پشت آن "دستان مرموزی" قرار دارد.

انیس افزوده که منافع آنانی که در تداوم جنگ است، ناگزیرند "نفاق و رعب" را در میان مردم تقویت کنند تا "مطامع" آنان تضمین شود.

با این حال، انیس معتقد است که هنوز هم اگر زمینه های فنی طرح تفاهم با طالبان به گونه درست جمع بندی شود، "هزاران تن از طالبانی که خواستار ویرانی کشور نیستند، به زندگی عادی باز خواهند گشت."

روزنامه دولتی اصلاح حمله دیروز را "جنایت نابخشودنی" خوانده و افزوده تروریستان افراد غیرنظامی و محلات تجارتی را مورد حمله قرار دادند.

ویسا این حادثه را "قیامت" خوانده و پرسیده که از این حادثه چه "عبرتی" باید گرفته شود. روزنامه افزوده که "این قیامت هم ما بیدار نکرد".

به نظر ویسا، این حمله نشان داد که طرح امنیتی کنونی "ناکام" است و باید بازنگری شود و همچنین این حادثه نشان داد که نهادهای امنیتی توانایی محافظت از زندگی مردم را ندارند.

ویسا همچنین افزوده که شیوه برخورد نیروهای خارجی و افغان در هشت سال اخیر و تدابیری که آنها برای تامین امنیت روی دست گرفته اند، همه "ناقص" است و برای تامین امنیت کشور باید از "زاویه جدیدی" نگاه و فکر کرد.