صد هزار نفر به نیروهای امنیتی افغانستان افزوده می شود

سرباز افغان
Image caption دولت افغانستان به تقویت و تجهیز نیروهای امنیتی این کشور تاکید دارد

دولت افغانستان و متحدان بین المللی آن توافق کرده اند که تا دو سال آینده، بیش از صد هزار نیروی جدید را به نیروهای امنیتی این کشور بیافزایند.

نمایندگان دولت افغانستان، سازمان ملل متحد و شماری از کشورهای کمک دهنده به افغانستان، در نشستی کابل اعلام کردند که در نظر است شمار سربازان ارتش افغانستان تا دو سال دیگر به صد و هفتاد هزار و نیروهای پلیس به صد و سی و چهار هزار نفر افزایش یابد.

این تصمیم در آستانه برگزاری اجلاس افغانستان در لندن اعلام شد. اجلاسی که قرار است هفته آینده با هدف تقویت حمایت های بین المللی از افغانستان و با حضور نمایندگان حدود هفتاد کشور و نهاد بین المللی برگزار شود.

در حال حاضر، شمار ارتش افغانستان به نود هزار و تعداد پلیس این کشور به نود و چهار هزار نفر می رسد. این نیروها در نبرد با طالبان سهم فعالی دارند و ارتش افغانستان فرماندهی بسیاری از عملیات های نظامی علیه گروه های مسلح مخالف دولت را برعهده دارد.

اما این نیروها، به ویژه پلیس، در رویارویی با طالبان متحمل تلفات سنگینی شده اند. مقام های وزارت داخله افغانستان می گویند، دلیل این مساله این است که پلیس تجهیزات مدرن و کافی در اختیار ندارد.

'وظیفه خطرناک'

ده سال پیش در اجلاس بن شمار ارتش افغانستان هفتاد هزار نفر در نظر گرفته شده بود، اما پس از آن و به ویژه بعد از افزایش شورشها، آمریکا و دیگر متحدان بین المللی افغانستان پذیرفتند که افغانستان به نیروهای امنیتی بیشتری نیاز دارد. سرانجام توافق شد که نیروهای ارتش به 240 هزار و نیروهای پلیس به 160 هزار نفر افزایش یابد.

کار کردن در ارتش و پلیس افغانستان برای بسیاری از افغانها کار خطرناکی است که حقوق کافی نیز ندارد.

هزینه ها و مصارف نیروهای امنیتی افغانستان هنوز از سوی کشورهای کمک کننده افغانستان تامین می شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم ادای سوگند وفاداری به عنوان رئیس جمهوری افغانستان گفت که حداقل پانزده سال دیگر نیاز است تا افغانستان بتواند هزینه نیروهای امنیتی خود را بپردازد.

آقای کرزی گفت که نیاز است جامعه جهانی، تا آن زمان به تامین مصارف پلیس و ارتش افغانستان ادامه دهد.

مقام های افغان بارها تاکید کرده اند که تقویت نیروهای امنیتی افغانستان به مراتب هزینه کمتر از حضور نیروهای خارجی در این کشور دارد.

مطالب مرتبط