ابهام در آغاز ثبت نام نامزدان انتخابات مجلس افغانستان

Image caption مجلس نمایندگان خواستا انجام اصلاحات در کمیسیون انتخابات شده است

با فرارسیدن زمان ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان، تنها شمار معدودی در کابل فرم ثبت نام گرفتند، اما هنوز در باره ثبت نام رسمی و برگزاری این انتخابات ابهام وجود دارد.

بر اساس جدول زمانی که کمیسیون انتخابات پیش از این منتشر کرده است، انتخابات اعضای مجلس در اول جوزا/خرداد سال آینده خورشیدی باید برگزار شود.

پیش از این کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که از سوم دلو/بهمن ثبت نام نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان برای ۱۵ روز آغاز خواهد شد، اما امروز هیچ فردی ثبت نام نکرد.

چند تن از نامزدان انتخابات مجلس تنها در شهر کابل، از دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات فرم ثبت نام گرفتند، اما نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات به بی بی سی گفت که هنوز ثبت رسمی نامزدان آغاز نشده است.

او گفت که امروز به نامزدان تنها اطلاعاتی در باره روند ثبت نام ارائه شد و اطلاعات بیشتر در نشست خبری مقامهای این کمیسیون در چهارم دلو، اعلام خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این مجلس نمایندگان تصویب کرده است تا زمانی که در کمیسیون انتخابات اصلاحاتی وارد نشده و شماری از مقامهای آن برکنار نشده اند، انتخابات مجلس برگزار نشود.

هفته گذشته مجلس نمایندگان با اشاره به "تقلب گسترده ای" که در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در ۲۹ اسد/مرداد امسال، صورت گرفت، ابراز نگرانی کردند که در انتخابات آینده مجلس هم تقلب صورت خواهد گرفت.

هر چند مقامات کمیسیون انتخابات برگزاری به موقع این انتخابات تاکید کرده اند، اما کمبود هزینه برگزاری آن از نگرانی های عمده کمیسیون انتخابات است.

پیش از این سازمان ملل و برخی از کشورهای غربی، که از کمک کنندگان اصلی انتخابات های گذشته بوده اند، گفته اند که در صورت عدم انجام اصلاحات در کمیسیون انتخابات افغانستان، تمایلی به تامین هزینه آن ندارند.

اما ماه گذشته در نشستی که با حضور حامد کرزی، رئیس جمهوری، یونس قانونی، رئیس مجلس، مقامات کمیسیون و شماری از مقامات ارشد دولت افغانستان بر تامین بودجه انتخابات سال آینده از منابع داخلی تاکید شد.

ولی اعضای مجلس نمایندگان تصویب چنین بودجه ای را هم منوط به انجام اصلاحات در کمیسیون انتخابات کرده اند.

هر چند مقامات کمیسیون انتخابات گفته اند که شماری از کارمندان پایین رتبه این کمیسیون از کار برکنار شده اند و تا حدودی اصلاحات در این کمیسیون انجام شده است، اما به گفته این مقامات، برکناری مدیران ارشد کمیسیون از صلاحیت های رئیس جمهوری است.

با این حال هنوز مشخص نیست که روند ثبت نام نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان به صورت رسمی آغاز خواهد شد؟ و آیا انتخابات پارلمانی در زمان پیش بینی شده و از قبل اعلام شده برگزار خواهدشد یانه؟