ترکیه میزبان نشستهای چندجانبه درمورد افغانستان می‌ شود

آصف زرداری و حامد کرزی
Image caption تلاشهای جامعه جهانی بر همکاری جدی افغانستان و پاکستان در کار مبارزه با تروریسم متمرکز است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در هفته جاری دو نشست در باره این کشور با شرکت مقامات ترکیه و کشورهای همسایه افغانستان در ترکیه برگزار خواهد شد.

ظاهر فقیری، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی بی سی گفت که این نشست ها در روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته (۲۵ و ۲۶ جنوری/ژانویه) در شهر استانبول ترکیه برگزار خواهد شد.

به گفته آقای فقیری موضوع یکی از این نشستها که با شرکت رهبران افغانستان، پاکستان و ترکیه برگزار خواهد شد، بررسی نقش ترکیه و پاکستان در تامین صلح افغانستان است.

او گفت: "این ها همه‌اش تلاشهایی است که در محافل سیاسی صورت می گیرد قبل از کنفرانس لندن و تلاش ما این است که اذهان محافل سیاسی دنیا را آماده کنیم تا در کنفرانس لندن موثریت بیشتری داشته باشد."

او همچنین گفت که نشست دوم با شرکت سران کشورهای همسایه افغانستان برای جلب کمک های این کشورها و هماهنگی برای آمادگی‌ها در کنفرانس لندن، که تا یک هفته دیگر برگزار خواهد شد، شرکت خواهند کرد.

نشست لندن با حضور مقامهای دهها کشور مختلف در باره مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان برگزار خواهد شد.

برخی ها نقش پاکستان را در نشست لندن بااهمیت می دانند و می گویند تلاشهای جامعه جهانی در این نشست بر این امر متمرکز خواهد بود که با همکاریهای مشترک افغانستان و پاکستان مشکل تروریسم در منطقه حل شود.

هرچند مقامهای افغان روابط کابل و اسلام آباد را "دوستانه" می خوانند، اما برخی از کشورها، از جمله ترکیه تلاش دارد که پیش از برگزاری نشست لندن، افغانستان و پاکستان متعهد به همکاری جدی در مبارزه با تروریسم شوند.

پیش از این منوچهر متکی وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود که مقام های ارشد ایران در اجلاس ترکیه شرکت خواهند کرد. اما برای شرکت در اجلاس لندن دولت ایران شرایطی را مطرح کرده که هنوز بریتانیا به عنوان میزبان این اجلاس پاسخی به آن نداده است.

ایران اعلام کرده است که در صورتی در اجلاس لندن شرکت خواهد کرد که نظرات این کشور در مورد افغانستان در بیانیه پایانی کنفرانس گنجانیده شود.

مقامهای وزارت خارجه افغانستان همچنین گفته اند که حضور کشورهای اسلامی در نشست لندن برجسته تر از نشست های مشابه در گذشته خواهد بود و این حضور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ظاهر فقیری، سخنگوی این وزارت گفت که تلاشها برای جلب همکاری کشورهای اسلامی برای کمک به آشتی با شورشیان ادامه دارد.

آقای فقیری گفت: "نقش کشورهای اسلامی قبلاً هم در افغانستان پررنگ بود و این بار ما تلاش می کنیم تا کشورهای اسلامی نقش جدی تری بازی کنند در بازسازی و تامین صلح و ثبات در افغانستان."

او افزود: "علاوه بر وزرای خارجه کشورهای مهم عربی کشورهای مهم اسلامی دیگر، مانند اندونیزی و مالیزی هم اعلام کرده اند که وزرای خارجه‌شان در کنفرانس لندن شرکت می کنند."

مقام های وزارت خارجه در حالی این موضوع را علام کرده اند که پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور از "طرحی آماده" در مورد آشتی با شورشیان برای ارائه در نشست لندن سخن گفته است.

آقای کرزی در سالهای اخیر بر آغاز روند آشتی با شورشیان به طور مکرر تاکید کرده است. هرچند طالبان همواره درخواست او را برای گفتگو رد کرده و خروج نیروهای بین المللی از کشور را پیش شرط آغاز گفتگوها قرار داده اند.

مطالب مرتبط