نشریات کابل: دوشنبه 5 دلو

تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمان افغانستان، بحث اصلی بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی را "نقض قانون" تعبیر کرده و نوشته که این گونه حرکت ها از سوی دولت و نهادهای مرتبط به آن، به یک عرف تبدیل شده است.

نویسنده هشت صبح می پرسد چرا مواضع "سخت و سفت" رئیس جمهوری و کمیسیون برگزاری انتخابات در مورد برگزاری به موقع انتخابات پارلمانی چنین به آسانی تغییر کرد.

روزنامه هشت صبح باور دارد که در پشت پرده مسایلی اتفاق افتاده که به زودی جزییات آن برملا نخواهد شد.

روزنامه راه نجات تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمان را "چالش بزرگ" فرا راه دموکراسی و نظام قانون در افغانستان توصیف کرده است.

به نوشته این روز نامه موضوع اصلاحات در کمیسیون برگزاری انتخابات که از سوی برخی کشورهای غربی مطرح شده دلیل اصلی عدم پرداخت هزینه برای برگزاری انتخابات نیست بلکه این موضوع دلایل سیاسی دارد که کشورهای کمک دهنده از افشای آن خودداری می کنند.

روزنامه نخست تاخیر چهار ماهه در برگزاری انتخابات را "غیر موجه" دانسته و نوشته در طول این مدت افغانستان با خلای یکی از سه رکن دولت مواجه می شود.

نویسنده نخست به این باور است که تصمیم تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان به نفع این کشور نیست و زمینه را برای ایجاد بحران مشروعت سیاسی فراهم می کند.

روزنامه ماندگار گفتگو با طالبان را بحثی بی نتیجه از سوی دولت تعبیر کرده که صرفا برای ادامه قدرت رئیس جمهور کرزی پیش کشیده می شود.

نویسنده ماندگار به این باور است که جامعه جهانی منتظر نتایج ضرب الاجلی هست که برای رئیس جمهور کرزی به هدف حکومت داری خوب و مبارزه با فساد تعیین کرده است.

ماندگار نتیجه می گیرد که چون آقای کرزی دستاورد چشمگیری در این زمینه ها ندارد بحث گفتگو با طالبان را هر از گاهی به شدت مطرح می کند.

روزنامه سروش ملت سخنان اخیر وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان را مهم دیده که گفته است برخی از رسانه های افغانستان خلاف منافع ملی عمل می کنند.

این روزنامه همچین از قول آقای سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ نوشته که برخی از رسانه های تصویری به نشر فیلم ها و سریال های می پردازند که خلاف ارزش های اسلامی است.

آقای رهین گفته است که برخی از رسانه های افغانستان تصوری نادرست از دموکراسی اسلامی دارند که افغانستان خود را به آن متعهد می بیند.

مطالب مرتبط