کرزی و زرداری در استانبول دیدار کردند

حامد کرزی
Image caption این سومین نشست روسای جمهوری افغانستان و پاکستان در ترکیه است

روسای جمهوری پاکستان و افغانستان در تلاش برای رسیدن به توافقی به منظور مقابله با شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان، مذاکرات دو روزه ی خود را در شهر استانبول ترکیه آغاز کردند.

خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید ترکیه امیدوار است تا بتواند از روابط نزدیک خود با دو کشور برای پیدا کردن زمینه های مشترک بیشتری برای حل مشکل پیدا کند.

محور گفت و گو های افغانستان و پاکستان در ترکیه، بررسی احتمال مذاکرات صلح با رهبری طالبان است که ترکیه پیش از این آمادگی خود را برای میانجیگری اعلام کرده بود.

این سومین نشست روسای جمهوری افغانستان و پاکستان با میزبانی عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه است، پیش از این حامد کرزی یکبار با پرویز مشرف در آوریل 2007 و یکبار هم با آصف علی زرداری در دسامبر، 2008 در ترکیه دیدار کرده بود.

افغانستان و پاکستان در زمان پرویز مشرف روابط پرتنشی داشت، اما بعد از به قدرت رسیدن حزب مردم پاکستان، آقای کرزی در دیدارش با آصف علی زرداری در ترکیه اعلام کرد که روابط دو کشور در زمان ریاست جمهوری آقای زرداری بهبود یافته است.

در دو سال گذشته و به دنبال افزایش فعالیت شورشیان تندرو در مناطق قبایلی پاکستان، این کشور از سوی متحدان غربی اش برای مقابله با بنیاد گرایی اسلامی تحت فشار بوده است. در ماه های آخر سال گذشته میلادی ارتش پاکستان عملیاتی که نزدیک به یکماه طول کشید علیه مواضع شورشیان در سوات به راه انداخت.

در نتیجه این عملیات، سوات که به محل اصلی فرماندهی شورشیان پاکستانی بدل شده بود، از کنترل آنها خارج شد.

عملیات ارتش پاکستان علیه تندروان اسلام گرا در پاکستان سبب شد تا انتقاد دولت افغانستان از پاکستان کاهش یابد، اما هم مقام های امنیتی افغانستان معتقدند که نا امنی های جنوب افغانستان ریشه در خاک پاکستان دارد.

البته چنین اعتقادی لزوما به معنی حمایت دولت پاکستان از شورشیان نیست. مقام های افغان معتقدند که گروه های شورشی که دولت پاکستان کنترل چندانی بر آنها ندارد عامل شورشها در افغانستان هستند.

در 28 جنوری/ ژانویه یعنی تا سه روز دیگر قرار است کنفرانس بین المللی در لندن برگزار شود. یکی از موضوعات اصلی این کنفرانس امنیت افغانستان و نقش کشورهای همسایه در تامین امنیت این کشور است.

به نظر می رسد اجلاس استامبول می تواند تاثیر مسقیم مثبت یا منفی بر اجلاس لندن داشته باشد. از این رو عبد الله گل میزبان این اجلاس تلاش خواهد کرد تا این اجلاس، بیشترین نتیجه مثبت را به دنبال داشته باشد.

مطالب مرتبط