'عاملان' حملات اخیر به مرکز شهر کابل بازداشت شدند

پلیس افغان در برابر ساختمان آتش گرفته در کابل
Image caption در این حمله پنج نفر کشته و بیش از هفتاد تن دیگر زخمی شدند

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت پنج نفر در ارتباط به نا امنی های اخیر در شهر کابل خبر داده است.

مسئولان این اداره می گویند، افراد بازداشت شده مربوط به دو گروه جداگانه هستند که یکی از این گروه ها، مسئولیت سازماندهی حمله هفته گذشته به مرکز شهر کابل را برعهده داشته است.

در این حمله که روز دوشنبه هفته گذشته صورت گرفت، افراد مسلح حملاتی را در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری و چندین ساختمان دولتی در کابل سازماندهی کردند.

در این حملات، پنج نفر کشته و بیش از هفتاد تن دیگر زخمی شدند و ساختمان یک محل خرید و فروش در مرکز شهر، کاملا آتش گرفت.

سعید انصاری، سخنگوی امنیت ملی افغانستان می گوید که افراد بازداشت شده، همه شهروندان افغان هستند و برای اجرای حملات شان در کابل، از گروه مربوط به جلال الدین حقانی دستور می گرفتند.

آقای انصاری گفت که این افراد، علاوه بر حمله هفته گذشته در کابل، در سازماندهی چندین حمله انتحاری دیگر در کابل نیز دخیل بوده اند.

به گفته آقای انصاری، این حملات شامل کشتن دکتر عبدالله، معاون امنیت ملی، حمله ناکام به عبدالرب رسول سیاف، از فرماندهان سابق جهادی و عضو پارلمان افغانستان و مسمومیت و کشتن چندین مامور پلیس در یک پاسگاه امنیتی در غرب شهر کابل می شود.

به دنبال حملات سازماندهی شده هفته گذشته در کابل، نیروهای امنیتی افغانستان تحقیقات گسترده ای را آغاز کردند.

امنیت ملی افغانستان می گوید، از محل اقامت افراد بازداشت شده در مرکز شهر کابل، سلاح سبک، بمبهای دستی، مواد انفجاری و نقشه کامپیوتری چندین هدف در هتل سرینا، وزارت عدلیه (دادگستری)، بانک مرکزی و قصر ریاست جمهوری به دست آمده است.

حملات هفته گذشته را گروه طالبان به عهده گرفت، اما اظهارات امروز سعید انصاری نشان می دهد که گروه به رهبری حقانی که بیشتر در شرق افغانستان فعال هستند، در این حملات نقش داشته اند.

مطالب مرتبط