وزیر دفاع بریتانیا: تا پایان کار در افغانستان خواهیم ماند

بی بی سی برای افغانستان در آستانه کنفرانس لندن، برنامه ویژه صدای شما را تهیه کرده است. در این برنامه ها مقام های بریتانیایی به سوالات شنوندگان افغان در مورد امنیت، بازسازی و چالشهایی که متحدان غربی دولت افغانستان با آن روبه‌رو اند، پاسخ داده است.

خلاصه ای از نظرات و پاسخ های مقام های بریتانیایی را در سایت فارسی بی بی سی نیز می توانید بخوانید.

دومین برنامه از برنامه های ویژه صدای شما، به نظرات باب اینزورث، وزیر دفاع بریتانیا اختصاص یافته است.

وزیر دفاع بریتانیا گفته است نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان تا زمانی که "کار به پایان نرسیده"، این کشور را ترک نخواهند کرد.

باب اینزورث که به پرسش های شنوندگان افغان در برنامه "صدای شمای" بی بی سی پاسخ می داد، گفت: "ما تا زمانی در افغانستان باقی خواهیم ماند که دولت افغانستان توانایی حفاظت از شهروندان این کشور را پیدا کند."

در حال حاضر بریتانیا ۹۵۰۰ سرباز در چارچوب نیروهای پیمان ناتو و ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان دارد. شمار بیشتر این سربازان در ولایت آشوب زده هلمند در جنوب افغانستان مستقرند.

آقای اینزورث گفت: "اما در عین حال با قربانیهایی که داده شده، ما نمی توانیم پیش از این که کار به پایان برسد، افغانستان را ترک کنیم. ما نمی خواهیم القاعده در افغانستان بازگردد. ما همچنین دولتی را در افغانستان نمی خواهیم که به آنان اجازه بازگشت را بدهد. در کنار این همه، ما می خواهیم به دولت افغانستان کمک کنیم."

وزیر دفاع بریتانیا همچنین گفت که هدف تنها "شکست دادن دشمن" نیست، بلکه تامین صلح و امنیت در افغانستان است. او تاکید کرد که بریتانیایی ها می خواهند توانایی های دولت افغانستان افزایش یابد تا بتواند "مسئولیت های نظامی" را در کشور خود به عهده بگیرد.

آقای اینزورث با اشاره به این که حدود ۲۰ هزار سرباز آمریکایی هم در کنار سربازان بریتانیایی در ولایت هلمند مستقر شده اند گفت که وضعیت در این ولایت در ماههای اخیر بهتر شده است.

او گفت: "امنیت شهر لشکرگاه (مرکز ولایت هلمند) نسبت به خشونت هایی که در ده یا دوازده ماه قبل در این شهر وجود داشت، اکنون بهتر شده است. فکر می کنم وضعیت امنیتی در مرکز ولایت هلمند نسبت به ماه ها گذشته به گونه قابل ملاحظه ای بهتر شده است."

وزیر دفاع بریتانیا با اشاره به مقایسه حضور نیروهای غربی و نیروهای شوروی سابق در افغانستان گفت نیروهای غربی قصد اشغال افغانستان را ندارند.

او گفت: "در این مساله تفاوت بزرگی میان ما وجود دارد. روسیه آن زمان در تلاش بود تا افغانستان را تسخیر و سیستم مورد نظر خود را بر این کشور تحمیل کند که مردم آن را نمی خواستند."

آقای اینزورث افزود: "ما هیچ گونه منافعی در افغانستان نداریم، جز این که می خواهیم افغانستان باثبات و موفق باشد و امیدواریم که افغانستان در آینده دوست خوبی برای بریتانیا باشد. ما نمی خواهیم که یک طرح سلطه‌جویی برای افغانستان داشته باشیم."

او همچنین گفت: "ما امروز می خواهیم که امنیت را در این دهکده جهانی تامین کنیم، ما امروز در یک جهان واحد زندگی می کنیم، هر آنچه که در افغانستان اتفاق بیافتد بر بریتانیا اثر می گذارد. افغانها و پاکستانیهایی هستند که در این جا، در بریتانیا، در حوزه انتخاباتی که من از آنجا نمایندگی می کنم، زندگی می کنند. بنابر این، ما بخشی از یک جهان واحد هستیم و باید با هم زندگی کنیم."

وزیر دفاع بریتانیا همچنین با اشاره به انتقادهایی که در باره کمبود تجهیزات نیروهای بریتانیایی در افغانستان در داخل بریتانیا مطرح است، گفت که در این مورد "مبالغه" صورت گرفته است.

او گفت: "آنان (سربازان بریتانیایی در افغانستان) همه تجهیزات را در اختیار دارند. ما همواره تلاش کرده ایم که در این عرصه پیشرفت های صورت گیرد. در چند سال اخیر در قسمت شمار و انواع وسایط نقلیه، هلیکوپتر، وسایل اساسی مورد نیاز هر سرباز، شاهد بهبود وضعیت بوده ایم."

وزیر دفاع بریتانیا در پاسخ به پرسشی در باره تلفات غیرنظامیان در مبارزه با شورشیان گفت که نیروهای بریتانیایی در افغانستان هیچ گونه تعمدی در این مورد ندارند.

او گفت: "گاهی عملیات نیروهای ما منجر به تلفات افغان ها شده است. اما این کار به هیچ وجه عمدی نبوده است، ما نهایت تلاش مان را به کار می بریم تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری شود."

آقای اینزورث همچنین افزود: "زمانی که نیروهای بریتانیایی از یک خانه مورد تیراندازی قرار می گیرند، آنها باید آن خانه را بازرسی کنند ... ما بدون دلیل و ضرورت، کاری نمی کنیم که احساسات مردم جریحه دار شود. البته نمی گویم که رفتار ما از هر نظر بی عیب و نقص است. به همین دلیل باید هرچه بیشتر نسبت به این موضوع بیاموزیم."

وزیر دفاع بریتانیا تاکید کرد که باید ارتش افغانستان آموزش داده شود تا مسئولیت های بیشتر نظامی و تامین امنیت را در کشور خود به دوش بگیرد.

به گفته او، این روند باید تا زمانی ادامه یابد که توانایی های ارتش افغانستان افزایش یابد و مسئولیت تامین امنیت به دولت این کشور منتقل شود، در آن صورت نیازی به حضور نیروهای بین المللی در افغانستان نخواهد بود.

آقای اینزورث با اشاره به گفتگو با طالبان گفت که هیچ فردی در ارتش بریتانیا معتقد نیست که جنگ در افغانستان تنها از راه نظامی حل می شود.

او افزود که نیاز است تا فرصت هایی برای جذب شورشیانی که از سهم گرفتن در "روند سیاسی مشروع" دور مانده اند، ایجاد شود.

وزیر دفاع بریتانیا گفت: "ما از دولت افغانستان می خواهیم تا این موضوعات را رهبری کند و قرار است در کنفرانس لندن روی این موضوعات تمرکز شود و در نظر است که برای عملی کردن این برنامه ها پول های زیادی به مصرف برسد."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست