روزنامه های کابل: سه شنبه ۶ دلو

موضوع گفتگو با طالبان و اجلاس سه جانبه ترکیه، افغانستان و پاکستان در ترکیه، در صدر مطالب روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

اخیراً حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که موضوع حذف نامهای رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل را در نشست لندن برای هموار کردن راه گفتگو با طالبان مطرح خواهد کرد.

اجلاس لندن روز ۲۸ جنوری/ژانویه با شرکت دهها کشور و نهادهای بین المللی به ریاست بریتانیا، افغانستان و سازمان ملل در باره مسائل مربوط به افغانستان برگزار خواهد شد.

هشت صبح نوشته که مخالفت افکار عمومی داخلی، نهادهای مدنی و رسانه های کشور می تواند موضوع گفتگو با طالبان را "به صورت جدی" با مانع مواجه کند. به نوشته روزنامه، این طیف ها خواهان "شفافیت" در گفتگو با طالبانند.

نویسنده همچنین افزوده که افکار عمومی، نهادهای مدنی و رسانه ها در عین حال خواهان این هستند که در صورت آغاز گفتگو با طالبان "اقدامات تروریستی" این گروه مورد اغماض قرار نگیرد.

هشت صبح در ادامه نوشته که با این که مردم عادی خواستار تامین صلح در کشور هستند، اما به هیچ صورتی نمی خواهند مصالحه با طالبان منجر به "معامله بر سر حقوق اساسی شان" شود و دولت افغانستان به این منظور به این گروه "امتیاز" بدهد.

ماندگار در مطلبی طرح مذاکره با طالبان را "به دهدر دادن فرصت ها" دانسته و در یادداشت اصلی خود نوشته است که مذاکره با طرح های پراگنده ای که دولت افغانستان و جامعه جهانی دارند، ممکن نیست.

نویسنده به این باور است که در کنفرانس لندن مطابق "سیاست پاکستان" طرح سهیم کردن طالبان در قدرت و هموار کردن میدان برای گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی مطرح خواهد شد.

به نظر ماندگار این امر می تواند به معنای "اعلام جنگ دوباره" و از سرگیری همه کارهایی است که انجام شده است. نویسنده افزوده در چنین حالتی کشورهای منطقه که "تهدید بزرگی" را از این ناحیه احساس می کنند، حق دارند بپرسند که چرا به کسانی که تروریست عنوان شده اند، رسمیت بخشیده و به مذاکره فراخوانده شوند. روزنامه نخست نوشته که "صلحی که عدالت را قربانی کند، شوم تر از جنگ کنونی است". به نظر روزنامه طرح حامد کرزی برای عفو و حذف نامهای رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، "در واقع پشت کردن به عدالت است".

این روزنامه افزوده: "عدالتی که هنوز در نطفه به سر می برد، انتظار مرگ را می کشد". به نوشته نخست، حکومت افغانستان تلاش گسترده ای را به راه انداخته تا عاملان "ترور و وحشت" را شامل روند سیاسی کند.

نخست در ادامه نوشته که اگر طرح تازه آقای کرزی با حمایت کشورهای کمک کننده دنبال شود، دیگر نه جایی برای طرح بحث عدالت در نظام کنونی خواهد ماند و نه اعتمادی به "دستگاه آقای کرزی، ائتلافیان شورشگر و حامیان جنگسالارش". روزنامه افغانستان با اشاره به نشست سه جانبه ترکیه، افغانستان و پاکستان نوشته که ترکیه از هر موقعیتی استفاده کرده است تا "سوءتفاهم" میان افغانستان و پاکستان از میان برداشته شود و از این دو کشور در مبارزه با تروریسم حمایت کند.

اجلاس رهبران این سه کشور روز گذشته، ۲۵ جنوری، در استانبول در آستانه کنفرانس لندن برگزار شد.

به نظر نویسنده روزنامه افغانستان اجلاس ترکیه این امیدواری را تقویت کرده است که همگرایی و همکاری در نشست لندن، که تا دو روز دیگر برگزار خواهد شد، نیز بیشتر شود.

افغان جرگه هم با اشاره به اجلاس سه جانبه ترکیه نوشته که این کشور درک کرده که مشکلات موجود در افغانستان نتیجه بحران در روابط افغانستان و پاکستان است.

نویسنده افزوده که اگر دیگر کشورهای اسلامی، مانند عربستان سعودی و ایران هم دیدگاهی مانند دیدگاه ترکیه نسبت به قضایای افغانستان می داشتند، مشکلاتی که در ۱۸ سال اخیر در این کشور اتفاق افتاد، اتفاق نمی افتاد.

به نظر نویسنده افغان جرگه اما این کشورها روابط خود را با افغانستان بر اساس "اشاره های سرخ و سبز دیگران" سازمان می دهند. روزنامه افزوده که اهداف این کشورها در "بحرانهایی" جان می گیرد که سرنوشت مردم افغانستان را تهدید می کند.

سروش ملت نوشته که ترکیه به عنوان یک کشور بزرگ اسلامی و فعال در عرصه بین المللی در تامین صلح و ثبات در منطقه "نقش انکار ناپذیری" دارد.

این روزنامه افزوده است که ترکیه به عنوان یک قدرت منطقه ای می تواند برای افزایش همکاری های منطقه ای برای مبارزه با تروریسم نقش موثری بازی کند.