به روز شده:  21:22 گرينويچ - سه شنبه 26 ژانويه 2010 - 06 بهمن 1388

افزایش نیروهای آلمان در افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دو روز پیش از کنفرانس جهانی افغانستان در لندن، دولت آلمان یک استراتژی تازه را در باره افغانستان به تصویب رسانده است و با برنامه جدیدی در این کنفرانس شرکت می کند.

با افزایش یک نیروی چند صد نفری نفری بر نیروی کنونی خود در افغانستان ، آلمان در نظر دارد تا سال 2015 از افغانستان خارج شود، این در حالی است که مقام های افغانی تعیین تاریخ قطعی برای خروج نیرو هارا درست نمی دانند.

در دیدار روز چهارشنبه 27 ژانویه یک روز پیش از آغاز کار کنفرانس افغانستان در لندن ، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در دیدار خود در برلین درمورد استراتژی تازه دولت آلمان در باره افغانستان با یکدیگر گفتگو و تبادل نظر می کنند.

اما پیش از این دیدار آلمان تصمیم خود را گرفته است. وزیر خارجه تازه این کشور گیدو وستروله، از دو هفته پیش کم و بیش هشدار داده بود که اگر کنفرانس لندن صرفا با هدف افزایش نیروها در افغانستان تشکیل می شود او به عنوان وزیر خارجه آلمان مسئولیتی نخواهد پذیرفت و حتی این کنفرانس را تحریم خواهد کرد.

هرگاه نقش آلمان را در ائتلاف مربوط به افغانستان در نظر بگیریم یعنی کشوری که بعد از آمریکا و بریتانیا در ردیف سوم اهمیت و از لحاظ آموزش و کمک های توسعه ای و آموزشی حتی نقش بالاتری را بر عهده گرفته است این اظهارات وزیر خارجه آلمان که معاون اول صدر اعظم و رئیس مهمترین حزب ائتلافی دولت تازه مرکل است در جامعه جهانی، پیمان ناتو و متحدان غربی نمی توانست نادیده گرفته شود.

هدف آلمان در اصل هشداری به متحد بزرگ خود آمریکا بود زیرا اگر برنامه آقای اوباما در مورد آغاز خروج از صحنه نبرد افغانستان از سال 2011 عملی شود آلمان و متحدان اروپائی نخواهند توانست بدون تعیین تاریخی برای فراخواندن نیروهای خود از این کشور مسئولیت ها را در افغانستان همچنان بر عهده داشته باشند. تازه چگونه دولت های اروپائی خواهند توانست افکار عمومی خود را راضی کنند که آمریکا افغانستان را رها می کند و یا تاریخی برای این کار دارد ولی اروپائی ها بی تکلیف باقی بمانند.

با بحث های زیادی که در این باره صورت گرفت دولت آلمان سر انجام یک استرا تژی جدید را تصویب کرد که با آن وارد کنفرانس لندن شود.

نیروها در افغانستان

نتیجه آخرین سنجش افکار حاکی است که 82 در صد مردم آلمان مخالف ادامه حضور نیروها در افغانستان هستند.

بر اساس این استراتژی آلمان هم از سال 2011 خروج مرحله ای از افغانستان را آغاز می کند و تدریجا تا سال 2015 دست کم از لحاظ نظامی آن کشور را ترک خواهد کرد

در مقابل این تصمیم، دولت آلمان در یک جلسه اضطراری که تا نیمه شب دوشنبه 26 ژانویه بطول انجامید تصویب کرد تا یک نیروی 500 نفری را بر قوای فعلی خود در افغانستان افزایش دهد و در عین حال 300 سرباز و پلیس آموزشی را هم بعنوان رزرو آماده داشته باشد. در همین حال نیروی آموزشی این کشور که در حال حاضر 180 نفر است چندین برابر خواهد شد تا کار آموزش پلیس و نیروهای امنیتی با سرعت بیشتری انجام شود و برای این هدف 1400 کارشناس را در نظر گرفته است.

بخش دیگر تصمیمات دولت آلمان به امور توسعه اختصاص دارد. آلمان کمک توسعه ای خود را که فعلا 220 میلیون یورو است به حدود دو برابر یعنی 430 میلیون افزایش خواهد داد.

در دیداری خانم مرکل با آقای کرزی برنامه تازه دولت آلمان مورد تبادل نظر قرار می گیرد تا در کنفرانس لندن حتی المقدور از بروز اختلاف نظرها جلوگیری شود. استراتژی تازه دولت آلمان تا حد زیادی با توافق احزاب بزرگ مخالف به ویژه حزب سوسیال دمکرات تنظیم و تصویب شده است .

در حالیکه دولت آلمان تلاش می کند تا در آستانه چند انتخابات ایالتی از نگرانی های عمومی در مورد درگیری در افغانستان و افزایش تلفات سربازان بکاهد درست ساعاتی بعد از اعلام استراتژی جدید برای خروج از افغانستان نظرسنجی هائی انجام شد . بموجب این نظر سنجی ها افکار عمومی از ادامه ماموریت سربازان این کشور در افغانستان و بی نتیجه بودن تلاش ها در 8 سال گذشته بشدت ناراضی است.

نتیجه آخرین سنجش افکار حاکی است که 82 در صد مردم آلمان مخالف ادامه حضور نیروها در افغانستان هستند و فقط 18 در صد هنوز ادامه این ماموریت را ضروری می دانند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.