نام چند مقام رژیم طالبان از فهرست تحریمهای سازمان ملل حذف شد

متوکل
Image caption وزیر خارجه طالبان از کسانی است که از فهرست سیاه خارج شده است

سازمان ملل متحد نام پنج نفر از مقامات سابق رژیم طالبان را از فهرست تحریم های خود حذف کرده است.

نام این افراد به دلیل اینکه حاضر نشدند اسامه بن لادن را به آمریکا تحویل دهند، در سال 1999 در فهرست تحریم های سازمان ملل متحد درج شد.

اکنون با تصمیم سازمان ملل متحد در خارج ساختن این اسامی از فهرست سیاه، آنان از این پس با موانعی بر سر مسافرت خود به کشورهای مختلف مواجه نیستند و دارایی های آنان نیز مسدود نخواهد بود.

این گروه از مقامات رژیم طالبان از سال 2001 در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار گرفته بودند.

این افراد عبارتند از عبدالوکیل متوکل، وزیر خارجه، فیض محمد فیض، معاون سابق وزارت تجارت، شمس الصفا، مقام سابق وزارت خارجه، محمد موسی، معاون سابق وزارت برنامه ریزی، و عبدالحکیم، معاون سابق وزارت سرحدات رژیم طالبان.

اقدام سازمان ملل متحد در حذف نامهای این افراد از فهرست تحریم های این سازمان در پی درخواست حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، و به منظور فراهم کردن زمینه مذاکرات احتمالی با طالبان صورت می گیرد.

آقای کرزی در آستانه برگزاری اجلاس بین المللی لندن در مورد افغانستان، که این هفته برگزار می شود، تاکید کرده است که یکی از راه های ترغیب طالبان به نشستن پای میز مذاکره و تامین امنیت در افغانستان، خارج ساختن نام اعضای مورد پیگرد این گروه از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل است.

آقای کرزی اخیرا گفت که درخواست حذف نامهای این افراد از این فهرست را در کنفرانس لندن مطرح می کند و ابراز امیدواری کرد که این طرح از حمایت کشورهای غربی برخوردار شود.

سازمان ملل متحد پیش از این از طرح مذاکره با طالبان در افغانستان حمایت کرده و گفته است که برای حل مساله افغانستان به یک راه حل سیاسی قوی نیاز است.

مطالب مرتبط