کرزی: نیروی امنیتی افغانستان به پانزده سال کمک نیاز دارد

Image caption آقای کرزی قرار است در اجلاس لندن سخنرانی کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به بی بی سی گفته است که نیروهای امنیتی کشورش تا پانزده سال دیگر به حمایت خارجی نیازمند خواهد بود.

آقای کرزی برای شرکت در اجلاس یک روزه بین المللی در مورد افغانستان، در لندن بسر می برد؛ کنفرانسی که در آن، مسئله گفتگو با گروه طالبان به منظور پایان دادن به خشونتها در افغانستان در دستور کار قرار دارد.

قرار است وزرای خارجه نزدیک به هفتاد کشور جهان برای تجدید تعهدات خود نسبت به افغانستان، در این اجلاس حضور یابند.

این کنفرانس مشترکا از سوی سازمان ملل متحد، دولت افغانستان و بریتانیا میزبانی می شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که در آستانه شرکت در این اجلاس با بی بی سی صحبت می کرد، گفت: "برای آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان، به پنج تا ده سال نیاز است."

اما او افزود: "برای ایجاد نیروی با ثبات امنیتی تا زمانی که افغانستان از نظر مالی قادر به تامین آن شود، به ده تا پانزده سال نیاز است."

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که نیروهای بریتانیایی تنها زمانی قادر به خروج از افغانستان خواهند بود که نیروهای افغانستان از توانایی تامین امنیت کشورشان برخوردار شوند.

با این حال او تاکید کرد که مشکل افغانستان تنها از راه نظامی حل نخواهد شد.

انتظار می رود شرکت کنندگان این اجلاس، صندوقی را ایجاد کنند که از طریق آن، افراد طالبان بتوانند به زندگی عادی خود در افغانستان بازگردند.

برنامه دولت افغانستان برای بازگرداندن افراد طالبان به زندگی عادی، از پشتیبانی جهانی برخوردار شده، اما دولت های غربی انتظار دارند که رئیس جمهور کرزی در مورد این برنامه بیشتر توضیح بدهد.

انتظار می رود به افراد طالبان در بدل ترک جنگ، پول، کار و محافظت فراهم شود.

گروه طالبان اما در واکنش به برگزاری اجلاس لندن گفته اند تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند، مذاکرات صلح به نتیجه نخواهد رسید.

مطالب مرتبط