20 شورشی در شمال افغانستان کشته شدند

طالبان، آرشیو

مقامات ناتو در افغانستان از درگیری بین شماری از شورشیان با نیروهای بین المللی و افغان در جریان گشت زنی در ولایت شمالی بغلان خبر داده اند.

این درگیری روز پنجشنبه 28 جنوری/ژانویه، زمانی رخداد که نیروهای مشترک افغان و ناتو مورد حمله شورشیان قرار گرفتند. مقام های ناتو می گویند نیروهای ناتو و افغان که با شورشیان درگیر شدند، خواستار حمایت هوایی شدند و بمب افگن های ناتو، مواضع شورشیان را بمباران کردند.

به گفته مقامات ناتو در جریان این حمله دست کم بیست نفر از پیکار جویان طالبان کشته شدند.

این درگیری در امتداد جاده اصلی بین کابل و قندوز که مسیری مهمی برای عبور و مرور تجهیزات نیروهای بین المللی محسوب می شود، اتفاق افتاد.

در پی نا امن شدن مسیر پاکستان به شرق افغانستان تو سط طالبان افغانی و پاکستانی، که دریک ماه چهار بار به کاروانهای ناتو حمله کردند، ناتو تصمیم گرفت مسیر شمال افغانستان به آسیای میانه را، برا تدارک تجهیزات مورد نیاز انتخاب کند.

از آن زمان تاکنون این مسیر نیز نا امن شده و شورشیان هر از گاهی به کاروانهای تدارکاتی ناتو در این مسیر حمله کرده اند.

در یک مورد شورشیان دو تانکر نفتکش مربوط به ناتو را ربودند، ربایندگان بعدا اعلام کردند که می خواهند بنزین این تانکر ها را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند، ناتو که قبلا از ربوده شدن این تانکرها مطلع شده بود، برتانکرهای ربوده شده حمله کردند که در نتیجه آن شماری غیر نظامی نیز کشته شد.

حمله امروز درحالی انجام می شود که دولت افغانستان و متحدان غربی اش در لندن گرد هم آمده اند تا راه حلی برای مذاکره با شورشیان بیابند.

آقای کرزی در این کنفرانس اعلام کرد که از میان طالبان کسانی که از القاعده جدا شوند و دست از اقدامات مسلحانه علیه دولت بردارند، دولت زمینه هایی را برای بازگشت آنها به زندگی مسالمت آمیز، به اجرا می گذارد.

مطالب مرتبط