سازمان ملل گفت و گوی محرمانه با طالبان را رد کرد

Image caption گزارش هایی درباره دیدار مقام های سازمان ملل متحد با طالبان منتشر شده است

در پی انتشار گزارشهایی مبنی بر دیدار کای آیدی فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد به افغانستان با طالبان در دوبی، آقای آیدی گفته دیداری با طالبان نداشته است.

قبلا خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام سازمان ملل گزارش داده بود که آقای آیدی روز هژدهم جنوری/ژانویه، در دوبی با اعضای شورای کویته دیدار کرده است. شورای کویته شامل تعدادی از فرماندهان ارشد طالبان است که در این شهر جنوبی پاکستان مستقر است.

رویترز همچنین از قول یک مقام سازمان ملل که از او اسم برده نشده بود، گزارش داده بود که:" طالبان خواستار گفت و گو و مذاکره هستند. آنها خواستار محافظت از خود هستند و می خواهند در انظار عمومی ظاهر شوند.

کای آیده می گوید او در چنین روزی برای چند ساعت در دوبی بوده اما دیدار بین او و نمایندگان طالبان انجام نشده است.

این درحالی است که رهبران شماری از کشور های غربی و نمایندگانی سازمان های بین المللی در کنفرانس لندن که در 28 جنوری/ژانویه برگزار شد، از طرح دولت افغانستان در مورد مذاکره باطالبان حمایت کرد.

آقای کرزی در اجلاس لندن از طالبان خواست خشونت را ترک و آن را محکوم کنند.

او گفت: "ما باید برای گفتگو با همه شهروندان تلاش کنیم، بخصوص برادران ناراضی ما که عضو القاعده یا دیگر شبکه های تروریستی نیستند و قانون اساسی افغانستان را پذیرفته اند."

آقای کرزی از اعضای میانه رو طالبان برای شرکت در یک اجلاس صلح دعوت کرد.

اما طالبان بارها گفته اند که تا زمانی که نیروهای خارجی کاملا از افغانستان بیرون نرفته اند و همه زندانیان طالبان آزاد نشده اند، این گروه علاقه ای به گفتگو با دولت حامد کرزی ندارد.

در آستانه کنفرانس لندن نیز اعلامیه رسمی از آدرس "شورای اسلامی امارت اسلامی افغانستان" منتشر شد که در آن کنفرانس لندن "بی فایده" عنوان شده بود.

طالبان در این اعلامیه تصریح کرده بودند که رهبران غربی نمی توانند با دادن پول جنگجویان طالبان را وادار کنند تا دست از جنگ بردارند.

مطالب مرتبط