حمله مهاجمان طالبان به یک مرکز نظامی در هلمند

نقشه ولایت هلمند
Image caption ولایت هلمند از مناطق ناآرام جنوب افغانستان است

مقامات محلی افغان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان می گویند گروهی از شورشیان مسلح یک مرکز نظامی در شهر لشگرگاه را هدف حمله قرار داده اند.

داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند به بی بی سی گفت این شورشیان که شمار آنان به هفت تا ۹ نفر می رسد، با استفاده از لباس سربازان ارتش وارد یک ساختمان تازه ساز در کنار این مرکز نظامی شده اند.

او گفت با ورود این مهاجمان به این ساختمان، میان سربازان ارتش و آنان درگیری آغاز شد. به گفته آقای احمدی، این درگیری حوالی ساعت ۱۰ بامداد امروز، ۹ دلو/بهمن، آغاز شد و تا حال (ساعت ۲:۱۰ بعد از ظهر به وقت کابل) ادامه دارد.

سخنگوی والی هلمند که از محل درگیری صحبت می کرد و صدای شلیک گلوله هم از طریق تلفن از آن محل به گوش می رسید، گفت که تا حال دو تن از مهاجمان مواد انفجاری را که به بدن خود بسته بودند، منفجر کرده اند.

آقای احمدی همچنین افزود که دو مهاجم دیگر در این درگیری به ضرب گلوله سربازان ارتش کشته شده اند.

سخنگوی والی هملند گفت که یک سرباز ارتش در این درگیری زخمی شده اما جراحت او سطحی است.

او همچنین گفت که نیروهای امنیتی تا حال دو طبقه از این ساختمان پنج طبقه را به تصرف خود درآورده و مهاجمان به طبقه پنجم ساختمان موضع گرفته اند.

این حمله یک روز پس از پایان نشست بین المللی لندن در باره افغانستان صورت گرفته است. در این نشست روز پنجشنبه، ۸ دلو، در باره موضوع های مختلف، از جمله راههای تامین امنیت در این کشور صحبت شد. در این نشست همچنین از طرح حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای گفتگو با شورشیان حمایت شد.

پیشتر از این طالبان گفته بودند که این نشست "بی فایده" است.

طالبان همچنین در ۲۸ جدی/دی در آستانه برگزاری این نشست حمله مشابهی را در کابل هم سازمان داده بودند که در آن دست کم پنج تن کشته و ۷۱ تن دیگر زخمی شده بود.

در این حمله هفت مهاجم انتحاری طالبان در دو ساختمان تجاری در مرکز شهر کابل موضع گرفتند و برای بیش از پنج ساعت با نیروهای امنیتی افغان درگیر شدند.

هرچند مهاجمان این حمله همه کشته شدند، اما به نظر بسیاری ها طالبان این حمله را برای تحت الشعاع قرار دادن نشست لندن طراحی کرده بودند.

اخیراً اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که پنج تن دیگر را به اتهام سازماندهی این حمله بازداشت کرده است.

مطالب مرتبط