بازتاب کنفرانس لندن در مطبوعات بریتانیا

روزنامه گاردین

کنفرانس لندن برای افغانستان در روزنامه های چاپ امروز بریتانیا بازتاب گسترده ای داشته است.

روزنامه اندیپندنت نوشته است که رهبران جهان از ایجاد یک صندوق چند میلیون پوندی حمایت کردند تا شاخه زیتون را به عنوان نماد آشتی جویی به جنگجویان تقدیم کنند. نویسندگان روزنامه این اقدام را استراتژی تازه آمریکا و بریتانیا برای جذب حامیان میانه رو طالبان، یعنی کسانی که به دلایل فقر و نه عوامل ایدیولوژیک، به آنان پیوسته اند، توصیف کرده است.

در ادامه مطلب آمده است که برخی مقامات آمریکا نگرانی از آن دارند که ممکن است این اقدام، نشانه ضعف آنان تلقی شود.

اندیپندنت در مطلب دیگری اظهار نگرانی کرده که روند مصالحه با مخالفان در شرایط نبود یک مکانیسم شفاف در دولت افغانستان و نبود یک سیستم قضایی سالم ممکن است باعث شود که مجرمان جنگی در موضع تصمیم گیری برای آینده این کشور تکیه زنند.

در شرایط فقدان حسابدهی، قبول درخواست حامد کرزی برای حذف پنج تن از مخالفان از فهرست محرومیت شورای امنیت سازمان ملل متحد، هشدار دهنده است. این روزنامه در ادامه به نمونه آلمان و آفریقای جنوبی اشاره کرده که مجرمان در آنها به پنجه عدالت سپرده شدند.

روزنامه گاردین در عنوان صفحه اول خود گزارشهای تأیید نشده حاکی از گفتگوی کای آیده فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان با فرماندهان ارشد مخالفین را گفت و گوی محرمانه صلح سازمان ملل با طالبان عنوان کرده است. جولیان برگر در این مطلب نوشته است که فرماندهان ارشد مربوط به رهبری طالبان موسوم به شورای کویته خواستار دیدار با آقای آیده بوده اند و این دیدار در 8 جنوری در دوبی روی داده است.

گاردین در مطلب دیگری به درخواست رئیس جمهوری افغانستان برای میانجیگری و کمک عربستان سعودی در روند مذاکره با مخالفین اشاره کرده و گفته است سعودیها از زمان حضور شورویها در افغانستان با گروههای افغان روابط گسترده داشته اند و از این رو می توانند نقش منحصر به فردی در این مورد بازی کنند.

روزنامه فایننشالتایمز نیز به دیدار احتمالی بین طالبان و فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان اشاره کرده و نوشته است که رهبران جهان در کنفرانس لندن طرح هایی را برای مصالحه بین دولت افغانستان و مخالفین در حالی بررسی کردند، که دیدار بین فرماندهان وابسته به رهبری ارشد طالبان با کای آیده افشا شده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام سازمان ملل نوشته که مصالحه با برخی عناصر طالبان امکان پذیر و با شماری دیگر ناممکن است.

فایننشال تایمز همچنین نوشته است که نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان برای یک تهاجم بهاری علیه طالبان آماده می شوند و ژنرال مک کریستال فرمانده ارشد ناتو در افغانستان گفته است که باید ظرف چند هفته تحرک پایداری علیه طالبان به وجود آید.

و روزنامه تایمز چاپ لندن، ایجاد صندوق مالی برای حمایت از روند آشتی جویی با طالبان را چنین تعبیر کرده است: وزیر خارجه بریتانیا از رشوه دادن به مخالفین با هدف زمینه سازی برای خروج نیروهای بریتانیایی از افغانستان حمایت کرد.