وزیر دفاع بلژیک به شمال افغانستان سفر کرد

وزیر دفاع بلژیک
Image caption وزیر دفاع بلژیک گفت کار در افغانستان دشوار است

پیتر دو کرم، وزیر دفاع بلژیک در دیدار با سربازان کشورش در ولایت قندوز، در شمال افغانستان کار در این کشور را دشوار خوانده است.

بلژیک بیش از ۶۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در چهارچوب نیروهای پیمان ناتو در ولایت های قندوز، فرودگاه های کابل و قندهار، در جنوب این کشور مستقرند.

وزیر دفاع بلژیک را در این سفر شماری از مقام های وزارت خارجه و توسعه این کشور همراهی می کنند.

آقای دو کرم در دیدار با سربازان کشورش در قندوز گفت با این که کار کردن در کشوری مانند افغانستان دشوار است، این سربازان در آموزش سربازان افغان موفق بوده اند.

وزیر دفاع بلژیک همچنین گفت که او برای این به افغانستان رفته است که ببیند نظامیان بلژیکی در آموزش سربازان افغان چگونه کار می کنند.

او گفت آموزش سربازان ارتش افغانستان بخش مهمی از ماموریت نظامیان بلژیکی در این کشور است.

وزیر دفاع بلژیک ابراز امیدواری کرد که این نظامیان بتوانند ارتش افغانستان را در راه رسیدن به توانایی های لازم برای تامین امنیت و دفاع از کشور خود کمک موثر کنند.

Image caption شورشیان مسلح مخالف دولت در ولایت قندوز نفوذ دارند

وزیر دفاع بلژیک همچنین گفت که کشور او از استراتژی تازه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در قبال افغانستان حمایت می کند. آقای دو کرم افزود که به همین دلیل شمار سربازان کشورش در افغانستان در دو سال اخیر تا دو برابر افزایش یافته است.

وزیر دفاع بلژیک افزود که تا اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی کشورش برنامه ای برای افزایش سربازانش در افغانستان ندارد، اما نیروهای امنیتی این کشور را در زمینه تامین امنیت کمک خواهد کرد.

نزدیک به ۱۳۰ تن از نظامیان بلژیکی در ولایت قندوز در کار آموزش سربازان ارتش افغانستان و اجرای پروژه های بازسازی در چارچوب گروه بازسازی ولایتی مشغول کار هستند.

قندوز از مراکز اصلی شورشیان مسلح مخالف دولت در شمال افغانستان است. شورشیان در برخی از مناطق این ولایت نفوذ دارند و هر از گاهی با نیروهای افغان و ناتو درگیر می شوند.

در کنار نیروهای بلژیکی صدها سرباز آلمانی هم در ولایت قندوز مستقرند.

مطالب مرتبط