تلفات خشونت های تازه در افغانستان

Image caption پیش از این هم درگیری های خونینی میان نیروهای امنیتی افغان و خارجی در افغانستان روی داده است

مقامهای محلی در مرکز افغانستان می گویند در پی درگیری "اشتباهی" میان سربازان ارتش این کشور و نیروهای ناتو دست کم چهار سرباز افغان کشته و ۷ تن دیگر زخمی شدند.

شاهدالله شاهد، سخنگوی والی میدان وردک، در غرب کابل گفت که این درگیری حوالی ساعت سه بامداد امروز، ۱۰ دلو/بهمن، در ولسوالی/شهرستان سیدآباد روی داد.

به گفته او، این درگیری زمانی آغاز شد که سربازان ارتش افغانستان و ناتو در بازگشت از یک عملیات مشترک علیه شورشیان در منطقه دچار "سوء تفاهم" شدند.

سخنگوی والی میدان وردک گفت که در پی این درگیری، جنگنده های ناتو هم به پرواز درآمدند و یک پست بازرسی ارتش را هدف شلیک موشک قرار دادند.

آقای شاهد گفت احتمالاً در این درگیری به سربازان ناتو هم آسیب رسیده است، اما گزارش دقیقی در این مورد به او نرسیده است.

سخنگوی والی وردک افزود که مقامهای محلی تحقیقات را در باره این درگیری آغاز کرده اند.

از سوی دیگر نیروهای پیمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که دو سرباز و یک کارمند ارتش آمریکا در شرق افغانستان کشته شده اند.

این نیروها گفته اند که این سرباران روز جمعه، ۹ دلو/بهمن کشته شدند، اما در اعلامیه جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نشده است.

ناتو گفته است که تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

همچنین یک اعلامیه دیگر نیروهای ناتو حاکی است که در پی تیراندازی سربازان این نیروها در غزنی، دو غیرنظامی کشته و یک فرد دیگر زخمی شدند.

بر اساس این اعلامیه، این افراد زمانی کشته شدند که به هشدارهای این سربازان توجه نکردند. ناتو گفته است که موتر/خودرو حامل آنان با سرعت بالا به سوی این سربازان نزدیک شد.

ناتو گفته است که این رویداد روز جمعه، ۹ دلو، در ولسوالی/شهرستان مقر ولایت غزنی به وقوع پیوست.

بر اساس این اعلامیه، ناتو در باره کشته و زخمی شدن این افراد ابراز تاسف کرده و گفته است که این نیروها تلاش می کنند که تلفات غیرنظامیان به حد اقل برسد.

این در حالی است که پیش از این موضوع تلفات غیرنظامیان در افغانستان بارها خبرساز شده و انتقادهای شدیدی را علیه نیروهای بین المللی برانگیخته است.

مطالب مرتبط