کرزی برای مذاکره با طالبان شورا تشکیل می دهد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان
Image caption آقای کرزی گفت که حاضر است در هر سطحی با طالبان مذاکره کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می گوید برای تسریع برنامه مصالحه با مخالفان مسلح یک شورای عالی ایجاد می کند.

به گفته آقای کرزی این شورا جدا از جرگه ای خواهد بود که قرار است در بهار سال آینده با هدف گفتگو با مخالفان در کابل برگزار شود.

آقای کرزی که پس از برگشت از کنفرانس لندن ، در برابر خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، نتایج کنفرانس لندن در مورد افغانستان را مهم دانست و گفت که در این کنفرانس حمایت کامل جامعه جهانی از برنامه هایش را به دست آورده است.

این کنفرانس روز پنجشنبه هفته گذشته (28 ژانویه) برای یک روز برگزار شد و در آن نمایندگانی از نزدیک به هفتاد کشور جهان شرکت داشتند.

مصالحه با گروه های مسلح مخالف دولت و چگونگی کشاندن جنگجویان طالبان به زندگی عادی در افغانستان، در محور مسایل مطرح در این کنفرانس قرار داشت.

تشکیل شورا

رئیس جمهور کرزی گفت که بحث مصالحه با طالبان، به عنوان یک طرح از سوی جامعه جهانی پذیرفته شده و جزییات این برنامه نیز بزودی نهایی خواهد شد.

آقای کرزی اما گفت تنها با افرادی مصالحه خواهد کرد که خواستار ترک جنگ بوده و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند؛ نه آنانی که به گفته او، با شبکه های تروریستی و القاعده رابطه دارند.

رئیس جمهور کرزی گفت که جامعه جهانی در اجلاس لندن، وعده کمک های مالی برای اجرای برنامه مصالحه با طالبان را نیز مطرح کرده اند.

او گفت: "موضوع اصلی کنفرانس لندن مساله ای صلح و امنیت بود. با این موضوع همکاری جدی اعلام شد. هزینه های کافی برای پیشبرد این روند هم اعلام شد. تشویشی از این ناحیه وجود ندارد، بلکه در آینده هم حمایت های مالی بیشتری انجام خواهد شد."

آقای کرزی گفت که قبل از برگزاری جرگه بزرگ برای مصالحه با طالبان در سال آینده، شورایی را با هدف تسریع روند مذاکره با طالبان تشکیل می دهد.

آقای کرزی گفت که این شورا متشکل از برخی اعضای کابینه و والی ها بوده و زمینه را برای مذاکره با طالبان فراهم خواهد کرد.

این آمادگی ها در حالی ابراز می شود که گروه طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان، پیش شرط های را مطرح کرده اند که به نظر بسیاری از آگاهان، پذیرفتن آن از سوی دولت افغانستان در شرایط کنونی امکان پذیر نیست.

در اعلامیه ای که طالبان در واکنش به اجلاس لندن منتشر کردند، یکی از این پیش شرط ها، خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان اعلام شده است.

همچنین بستن زندان گوانتانامو و سایر زندانهای آمریکایی در افغانستان و پاکستان، و رهایی تمامی زندانیان طالبان، از دیگر پیش شرط های طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان است.

مطالب مرتبط