ایران نشست لندن در باره افغانستان را "قیم مابانه" خواند

رامین مهمان پرست
Image caption ایران همواره از مخالفان طالبان بوده است و در سالهای حضور طالبان در افغانستان از مخالفان رژیم طالبان بود

سخنگوی وزارت خارجه ایران، از نتایج کنفرانس لندن درباره افغانستان "ابراز تاسف" کرده و آن را "قیم مابانه" خوانده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که نتایج مندرج در بیانیه لندن "با استقلال و حاکمیت ملی کشورها منافات دارد."

کنفرانس لندن روز ۲۸ ژانویه و با شرکت نمایندگان حدود ۷۰ کشور جهان برگزار شد.

هدف اصلی این نشست بحث امنیت با محور مذاکره با طالبان بود و در آن دولت افغانستان طرح مذاکره با طالبان را پیشنهاد کرد. اگرچه هنوز جزییات دقیق این طرح و مکانیسم عملی اجرای آن هنوز اعلام نشده است.

آقای مهمان پرست از آنچه که "برخورد گزینشی با پدیده تروریسم در بیانیه لندن" خواند انتقاد کرد و آن را "نشانگر عجز نیروهای خارجی برای برون رفت از معضل افغانستان و تلاشی برای انحراف افکار عمومی جهان و منطقه از ناکامی سیاست های آنان در افغانستان" دانست.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران با اشاره به اینکه اظهارات و بیانیه منتشرشده توسط وزارت امورخارجه بریتانیا در خصوص شرکت نکردن جمهوری اسلامی ایران در اجلاس لندن هیچ تاثیری بر جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مسئله افغانستان ندارد، بر "نقش منفی دولت انگلیس در حل و فصل موضوع افغانستان از جمله مبارزه با قاچاق مواد مخدر و همچنین تلاش آن کشور برای سازش با افراط گرایان" تاکید کرد.

ایران همواره از مخالفان طالبان بوده است و در سالهای حضور طالبان در افغانستان از مخالفان رژیم طالبان بود.

ایران ابتدا گفته بود که شرکت در اجلاس لندن را تحت بررسی دارد و در صورتی که نگرانیها و پیشنهادات ایران در دستور کار این نشست لحاظ شود، در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

اما روز چهارشنبه (۲۷ ژانویه) سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است ایران به دلیل عدم توفیق نشست لندن در باره افغانستان، در آن شرکت نخواهد کرد.

در همین رابطه رسول موحدیان سفیر ایران در بریتانیا نیز گفت که "در کنفرانس افغانستان در لندن، مهمترین موضوعی که به فراموشی سپرده شده ریشه یابی واقعی مشکلات و نقش بی بدیل کشورهای منطقه ای در حل بحران افغانستان است."

واکنش مقامات ایرانی و "اظهار تاسف" از نتایج کنفرانس لندن در حالی عنوان می شود که شرکت کنندگان این کنفرانس از طرح مذاکره با طالبان حمایت کردند و حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از بازگشت به افغانستان گفته است که برای تسریع برنامه مصالحه با مخالفان مسلح یک شورای عالی ایجاد می کند.

به گفته آقای کرزی این شورا جدا از جرگه ای خواهد بود که قرار است در بهار سال آینده با هدف گفتگو با مخالفان در کابل برگزار شود.

آقای کرزی که پس از برگشت از کنفرانس لندن، در برابر خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، نتایج کنفرانس لندن در مورد افغانستان را مهم دانست و گفت که در این کنفرانس حمایت کامل جامعه جهانی از برنامه هایش را به دست آورده است.

این آمادگی ها البته در حالی ابراز می شود که گروه طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان، پیش شرط های را مطرح کرده اند که به نظر بسیاری از آگاهان، پذیرفتن آن از سوی دولت افغانستان در شرایط کنونی امکان پذیر نیست.

در اعلامیه ای که طالبان در واکنش به اجلاس لندن منتشر کردند، یکی از این پیش شرط ها، خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان اعلام شده است.

مطالب مرتبط