نگرانی سفیر آمریکا از بازگشت ژنرال دوستم به مقام دولتی سابقش

ژنرال دوستم
Image caption ژنرال دوستم در دو سال اخیر بیشتر در ترکیه بوده است

سفیر آمریکا در کابل نسبت به تعیین دو باره ژنرال عبدالرشید دوستم از فرماندهان ازبک تبار افغان به مقام سابق دولتی اش ابراز ناخشنودی کرده است.

کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل که در یک نشست خبری صحبت می کرد، گفت که ناقضان حقوق بشر نباید در سمت های ارشد دولتی در افغانستان گماشته شوند.

پیش از این هم سفارت آمریکا در این مورد اظهار نگرانی کرده بود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نزدیک به دوماه پیش ژنرال دوستم را دو باره به عنوان رئیس ستاد کل فرماندهی اعلای نیروهای مسلح این کشور تعیین کرد.

ولی بازگشت آقای دوستم به این مقام با واکنش های منفی شماری از متحدان بین المللی دولت آقای کرزی مواجه شد.

سفیر آمریکا در کابل گفت کشورش نسبت به گماشتن افرادی مانند ژنرال دوستم در سمت های بالای دولتی "نگران" است.

کارل ایکن بیری گفت افرادی که متهم به نقض حقوق بشر در افغانستان هستند نباید در چنین سمت هایی کار کنند.

او گفت: "ما در مورد ادعاهایی نگرانیم که گفته شده ژنرال دوستم حقوق بشر را نقض کرده است. بر اساس قوانین بین المللی، این گونه افراد نباید در پستهای رهبری گماشته شوند. ما در آینده نیز در مورد انتخاب ژنرال دوستم در مقامهای رهبری نگران خواهیم بود."

سفیر آمریکا افزود: "باید بگویم که من در افغانستان چندین سال کار کرده ام، مردم عادی هم مخالف گزینش این گونه افراد هستند."

Image caption سفیر آمریکا در کابل پیش از این هم در باره بازگشت آقای دوستم ابراز نگرانی کرده بود

آقای ایکن بیری هم چنین افزود که فکر می کند مردم افغانستان هم به افرادی که به قول او متهم به نقض حقوق بشر هستند، به عنوان بزرگان خود نگاه نمی کنند.

آقای کرزی در کنفرانس اخیر خود از ژنرال دوستم دفاع کرد و گفت که او یک افغان است و در مورد او هر تصمیمی که گرفته شده با هدف تقویت وحدت ملی بوده است.

ژنرال دوستم که زمانی رهبری افراد مسلح ازبک تبار را به دوش داشت در دور اول ریاست جمهوری آقای کرزی به عنوان رئیس ستاد کل فرماندهی اعلای نیروهای مسلح تعیین شد.

این مقام که اختیارات اجرایی چندانی ندارد، وظایف آن هم مشخص نیست و بیشتر جنبه "تشریفاتی" دارد، در سال های اخیر ایجاد شده است.

وظیفه آقای دوستم در این مقام نزدیک به دو سال پیش، پس از به میان آمدن جنجالی میان او و اکبر بای، رئیس شورای ترک تباران افغان از سوی دادستانی کل افغانستان به حالت تعلیق در آمد.

مطالب مرتبط