"افغانها بیش از دو میلیارد دلار ارز از ایران خارج می کنند"

مهاجران افغان (عکس از آرشیو)
Image caption برخی آمارهای غیر رسمی تعداد مهاجران مقیم ایران را دو میلیون نفر آورد می کنند.

تقی قائمی، مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران، گفته است که افغان ها به اندازه بودجه سالانه خودشان از ایران ارز خارج می کنند.

آقای قائمی به گزارش سازمان بین المللی کار و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان استناد کرده و گفته است که اگر یک میلیون افغان غیر مجاز حاضر در ایران حدود ۲۵۰ هزار تومان پس انداز کرده و از ایران خارج کنند، سالانه دو میلیاد و پانصد میلیون دلار از ایران خارج می شود.

به گفته مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، "بودجه افغانستان در سال گذشته دو میلیارد و ششصد میلیون دلار بوده است."

برخی آمارهای غیر رسمی تعداد مهاجران مقیم ایران را دو میلیون نفر آورد می کنند و آقای قائمی با اشاره به آن می گوید که با این حساب "قطعا مبلغ پس اندازی هم بیش از پانصد هزار تومان است، این مبلغ هم در سیستم پولی کشور گردش ندارد و در همان بقچه های افغان ها مانده و از ایران خارج می شود."

در سی سال گذشته تعداد زیادی از افغانها به دلیل جنگ وارد ایران شده و تعدادی همچنان در این کشور زندگی می کنند.

در سالهای اخیر دولت ایران محدودیت هایی برای وادار کردن افغانها برای بازگشت آنها به افغانستان در نظر گرفت اما گزارشها نشان می دهد که این محدودیت ها نتیجه چندانی به دنبال نداشته است.

محدودیت های تحصیلی یکی از این موارد بود اما آقای قائمی می گوید که در سال جاری ۲۸۵ هزار و ۴۴۶ کودک غیرمجاز افغان در مدارس ثبت نام کرده ادن و سه هزارو ۸۲۵ دانشجو نیز در دانشگاههای ایران تحصیل می کنند.

مطالب مرتبط