کرزی 'با درخواست میانجیگری پادشاه سعودی' عازم عربستان شد

حامد کرزی
Image caption کرزی پیش از این هم خواستار میانجیگری عربستان برای مذاکره با طالبان شده بود

رئیس جمهوری افغانستان روز سه شنبه، ۱۳ دلو/بهمن (۲ فوریه) عازم عربستان سعودی شده است.

هدف از سفر حامد کرزی به عربستان سعودی، که دو روز به طول می انجامد، ادای حج عمره و تبادل نظر با پادشاه عربستان در باره برگزاری گفتگوهای صلح با طالبان عنوان شده است.

پیش از این آقای کرزی در چندین مورد از عربستان سعودی، به ویژه ملک عبدالله، پادشاه این کشور، خواسته بود برای برگزاری گفتگو بین دولت افغانستان و طالبان میانجیگری کند.

در جدیدترین درخواست از این گونه، آقای کرزی در نشست لندن که ۲۸ جنوری/ژانویه برگزار شد موضوع میانجیگیری عربستان سعودی برای آغاز روند آشتی با طالبان را مطرح کرد.

هرچند پادشاه عربستان سعودی مورد اعتماد شماری از مردم افغانستان است اما میزان نفوذ او در میان طالبان مشخص نیست.

به این ترتیب، با وجود درخواست رئیس جمهوری افغانستان، معلوم نیست که ملک عبدالله تا چه اندازه می تواند در راضی کردن طالبان به ورود به گفتگوهای صلح با دولت آقای کرزی ایفای نقش کند.

در زمان حکومت طالبان در افغانستان، عربستان سعودی، در کنار امارات متحده عربی و پاکستان، یکی از سه کشور جهان بود که رژیم "امارت طالبان" را به رسمیت می شناختند.

وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، در گفتگویی با بی بی سی گفته است که آقای کرزی در این سفر دو روزه پس از ادای حج عمره با ملک عبدالله و دیگر مقامهای بلندپایه عربستان گفتگو خواهد کرد.

به گفته آقای عمر، محور گفتگوهای رئیس جمهوری افغانستان با مقامات عربستان را سعودی مذاکره با طالبان تشکیل خواهد داد.

او همچنین افزود که آقای کرزی در این گفتگوها از مقامات عربستان سعودی خواهد خواست برای آغاز روند مصالحه با طالبان و همچنین حل دیگر "مشکلات منطقه ای" او را یاری کنند.

Image caption ملک عبدالله مورد اعتماد شماری از افغانهاست اما نفوذ او در میان طالبان مشخص نیست

آقای عمر گفت: "دیدگاه رئیس جمهوری افغانستان این است که عربستان سعودی یک کشور بزرگ اسلامی است و یک کشور الگوی اسلامی است و این کشور باید نقش خود را در آوردن صلح و ثبات در منطقه ایفا کند."

سخنگوی آقای کرزی افزود: "رئیس جمهوری (افغانستان) همچنان از عربستان سعودی خواهد خواست تا نقش فعال تری را در آوردن صلح در آوردن صلح و ثبات در افغانستان و منطقه بازی کند."

آقای عمر در این گفتگو به گونه تلویحی گفت که درخواست های گذشته آقای کرزی از پادشاه عربستان برای میانجیگیری در گفتگو با طالبان در حد "خواهش" مطرح شده بود و این بار در دیدار با ملک عبدالله درخواست جدی‌تری در این مورد مطرح خواهد شد.

آن گونه که مسئولان دفتر آقای کرزی گفته اند، رئیس جمهوری افغانستان را در این سفر شماری از مقامات ارشد دولت همراهی می کنند. زلمی رسول، وزیر خارجه، محمد یوسف نیازی، وزیر حج و اوقاف، اسماعیل خان سرپرست وزارت انرژی و آب از اعضای هیات همراه آقای کرزی هستند.

همچنین یک مقام کاخ ریاست جمهوری گفت که شماری از رهبران جهادی و روحانیون، از جمله آیت الله آصف محسنی، روحانی برجسته شیعه و سید احمد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی هم به همراه آقای کرزی هستند.

وحید عمر، سخنگوی آقای کرز گفت که رئیس جمهوری افغانستان پس از بازگشت از این سفر برای برگزاری اجلاس سنتی افغانها برای مصالحه با طالبان آمادگی خواهد گرفت.

همچنین قرار است آقای کرزی پس از سفر عربستان به آلمان برود و در نشست سالانه امنیتی مونیخ شرکت کند.

مطالب مرتبط