حزب اسلامی: شرایط ما برای مذاکره تغییر نکرده است

گلبدین حکمتیار

هارون زرغون که خود را سخنگوی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار معرفی می کند، در تماس تلفنی با بی بی سی شرکت نمایندگان این حزب در اجلاس مالدیو را رد کرد.

پیش از این شماری از رسانه های افغانستان گزارش کرده بودند که عده ای از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان با نمایندگان حزب اسلامی به رهبری حکمتیار در مالدیو دیدار کرده و در مورد مذاکره حزب اسلامی با دولت افغانستان گفت و گو کرده است.

نشست مالدیو از سوی همایون جریر داماد گلبدین حکمتیار و از اعضای پیشین این حزب سازمان دهی شده بود.

هارون زرغون در گفت و گو با بی بی سی گفت، همایون جریر سالها پیش از عضویت حزب اسلامی استعفا کرده و کسی دیگری نیز در اجلاس مالدیو از حزب اسلامی نمایندگی نمی کرد.

سخنگوی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار گفت، رهبر این حزب برای مذاکره با دولت افغانستان شرایطی دارد که آن را از قبل اعلام کرده است و این شرایط همچنان ثابت است.

به گفته آقای زرغون، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آزادی تمامی زندانیان سیاسی، تشکیل یک دولت موقت و بی طرف و اعلام آتش بس دایمی از طرح های حکمتیار برای مذاکره با دولت و رسیدن به صلح و امنیت دائمی است.

سخنگوی حزب اسلام تاکید کرد که "تغییری در موضع حزب اسلامی رونما نشده" و آقای حکمتیار با اشاره به آغاز خروج نیروهای آمریکایی در ظرف کمتر از دو سال آینده از آن استقبال کرده و گفته است اگر این طرح یعنی خروج نیروهای آمریکایی در زمان اعلام شده عملی شود، زمینه برای گفت و گوی بیشتر آماده خواهد شد.

با این حال به نظر می رسد، نشست شماری از نمایندگان پارلمان در اجلاس قبرس بیشتر تلاش آقای جریر و شماری از نمایندگان افغانستان برای کمک به تسریع روند مذاکره با گروه های مخالف دولت افغانستان باشد.

تلاش برای مذاکره با گروه های مخالف دولت افغانستان اخیرا جدی تر شده است.

در کنفرانس لندن، (28 ژانویه) طرح گفت و گو با آن عده از طالبان که از جنگ دست بکشند، رابطه ای با القاعده نداشته باشند و قانون اساسی افغانستان را قبول کنند، حمایت شد. آقای کرزی بعد از کنفرانس لندن اعلام کرد که او تلاش خواهد کرد زمینه ملی را نیز برای مذاکره با مخالفان فراهم کند و به این منظور لویه جرگه ای را برگزار خواهد کرد.

آقای کرزی همچنین برای برداشتن گام های عملی تر مذاکره با طالبان، به عربستان سعودی سفر کرده تا از ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی بخواهد که در مذاکره بین طالبان و دولت میانجیگری کند.

اما کارشناسان معتقدند که ملک عبدالله نفوذ چندانی برگروه های شورشی ندارد. بلکه طالبان بیشتر با القاعده که مخالف پادشاه عربستان سعودی هستند، رابطه دارند.

آقای کرزی در گفت و گو با بی بی سی گفت دوست دارد بعد از پایان دوره ریاست جمهوری اش میراث صلح و امنیت را از خود به یادگار بگذارد، آرزویی که آقای کرزی ناگزیر است برای رسیدن به آن از دشواریها و موانع متعددی بگذرد. اما آنچه الان به نظر می رسد این است که آقای کرزی مصمم و قاطع است.

طالبان اما هنوز هیچ تمایلی برای کنار آمدن، گفت و گو و مذاکره نشان نداده اند.

مطالب مرتبط