نشریات کابل: چهارشنبه ۱۴ دلو

تلاش ها برای مصالحه با طالبان، موضوع اصلی مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه آرمان ملی با اشاره به شتاب گرفتن تلاش های دولت افغانستان در زمینه مصالحه با مخالفان مسلح، به کنایه نوشته "کرزی به زودی جایزه صلح نوبل را به دست می آورد."

این روزنامه برنامه صلح دولت را "ناقص" ارزیابی کرده و نوشته، این پروژه به هدف پرده پوشی بر ضعف های دولت انجام می شود.

نویسنده آرمان ملی به این باور است که از چندین سال کمیسیونی تحت رهبری صبغت الله مجددی در زمینه تحکیم صلح کار می کند ولی با وجود مصرف پول های زیاد، دستاورد چندانی نداشته است.

روزنامه ویسا هم به موضوع مصالحه با طالبان و سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به عربستان سعودی پرداخته و نوشته مردم افغانستان امیدوار اند که این بار تلاش های دولت در راستای صلح به نتیجه مثبت برسد.

نویسنده مقاله ویسا افزوده که تعداد زیادی از جمعیت افغانستان را افراد فقیر و بیکار تشکیل می دهد و نوشته که در صورت تامین صلح و امنیت، این جمعیت بزرگ به کار و زندگی دست پیدا می کند.

مقاله نویس ویسا باور دارد که جنگ اصلی ترین معضل بیکاری و فقر در افغانستان بشمار می رود.

روزنامه دولتی هیواد سفر رئیس جمهور کرزی را به عربستان سعودی با اهمیت ارزیابی کرده و از آن به عنوان مقدمه ای برای گفتگو با مخالفان یاد کرده است.

روزنامه هیواد به این نظر است که عربستان سعودی به دلیل جایگاه ویژه در میان مسلمانان می تواند در تامین امنیت در افغانستان نقش مهم داشته باشد.

روزنامه انیس هم نقش عربستان سعودی را در توسعه تفاهم با مخالفان مورد ارزیابی قرار داده و این نقش را تعیین کننده خوانده است.

به نوشته انیس عربستان سعودی در دوران جهاد با مردم افغانستان کمک های زیادی کرده و به همین دلیل مردم به این کشور توجه خاص دارند.

روزنامه سرنوشت در یک مطلب به مشکلات قانونی در راه مصالحه با طالبان توجه کرده و خواستار تعدیلاتی در قانون اساسی افغانستان شده است.

این روزنامه استدلال می کند که قانون اساسی افغانستان آسمانی نیست و باید چنان تعدیلاتی در آن انجام شود که مخالفان مسلح را راضی کند.

روزنامه افغان جرگه اظهارات یک مقام ارشد ارتش پاکستان را مهم دیده که گفته است پاکستان حاضر است در آموزش نیروهای افغان سهم بگیرد.

این روزنامه اگرچه از چنین آمادگی استقبال کرده اما نوشته که به دلیل مناسبات "مداخله گرانه ای پاکستان" در امور افغانستان هرگونه اقدام در این زمینه باید با احتیاط لازم انجام شود.

مطالب مرتبط