نظر مردم عادی افغانستان در مورد مذاکره و مصالحه

حامد کرزی و فرماندار جده
Image caption آقای کرزی در کنار شاهزاده مشعل بن ماجد بن عبدالعزیز، فرماندار جده

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به عربستان سعودی رفته است تا از ملک عبدالله رسما خواهش کند در مذاکرات با طالبان، دولت افغانستان را کمک کند.

طرح رئیس جمهور کرزی برای مذاکره و مصالحه با طالبان، در کنفرانس آخر جنوری در لندن از سوی جامعه جهانی پذیرفته شد و جزییات این برنامه نیز بزودی نهایی می شود.

حرف آقای کرزی این است که تنها با افرادی مصالحه خواهد کرد که خواستار ترک جنگ بوده و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند؛ نه آنانی که به گفته او، با شبکه های تروریستی و القاعده رابطه دارند.

قرار است قبل از برگزاری جرگه بزرگ برای مصالحه با طالبان در سال آینده، شورایی با هدف تسریع روند مذاکره با طالبان تشکیل شود.

در آنسوی جبهه جنگ در افغانستان، گروه طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان، پیش شرط های را مطرح کرده اند که به نظر بسیاری از آگاهان، پذیرفتن آن از سوی دولت افغانستان در شرایط کنونی امکان پذیر نیست.

در اعلامیه ای که طالبان در واکنش به اجلاس لندن منتشر کردند، یکی از این پیش شرط ها، خروج تمامی نیروهای خارجی از افغانستان اعلام شده است.

روز سه شنبه سخنگوی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در واکنش به یک مجموعه تلاش های دیگر برای مذاکره گفت، رهبر این حزب برای مذاکره با دولت افغانستان شرایطی دارد که آن را از قبل اعلام کرده است و این شرایط همچنان ثابت است.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آزادی تمامی زندانیان سیاسی، تشکیل یک دولت موقت و بی طرف و اعلام آتش بس دایمی از طرح های حکمتیار برای مذاکره با دولت و رسیدن به صلح و امنیت دائمی است.

گذشته از شرط ها و پیش شرط های رهبران در سوی خط درگیری، مردم عادی افغانستان چه می خواهند؟ به یقین صلح ، اما چگونه:

صلح با کدام بها؟

ادامه جنگ تا به کجا؟

مردم عادی از شمال تا به جنوب و از شرق تا غرب ، چقدر برای مذاکره و مصالحه و بخشودن آماده استند و تا چه حد آینده را در ادامه جنگ و مقابله و انتقام می بینند؟

شام پنجشنبه طرح ها ، سوالات و نظریات تانرا در برنامه صدای شما ، با همه شریک سازید.

شماره تلفن ستدیو ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ شماره پیامک گیر ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸ آدرس ایمیل برنامه dari@bbc.co.uk