ایران:ادعای قتل پنج افغان را پیگری می کنیم

رامین مهمانپرست
Image caption آقای مهمانپرست با اشاره به خطر قاچاق و ناامنی که به گفته او مرزهای شرقی ایران را تهدید می کند، از همه اتباع خارجی خواسته است تا به طور قانونی و با اخذ روادید (ویزا) به ایران سفر کنند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، به خبرنگاران گفته است صحت و سقم ادعای مبنی بر قتل پنج افغان در سیستان و بلوچستان ایران در حال پیگیری است.

به گفته خبرنگاران این اظهارات آقای مهمانپرست به این معنا است که ایران هنوز رسما نپذیرفته است که این افراد توسط پلیس مرزی ایران کشته شده اند.

اما مقام های محلی افغان مدعی اند که پنج تن از اتباع افغانی در منطقه زابل ایران در اثر شلیک پلیس این کشور کشته شده اند.

مقام های افغان همچنین اعلام کردند. که در این مورد رسما از ایران توضیح خواسته اند.

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید: "این موضوع هنوز رسما از سوی مراجع افغانی به وزارت امور خارجه ایران منعکس نشده است."

این درحالی است که دو روز قبل از اظهارات آقای مهمانپرست، ظاهر فقیری، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان، به بی بی سی گفت که آنها رسما از دولت ایران خواسته اند تا در این مورد به دولت افغانستان توضیح دهند.

در همین حال آقای مهمانپرست با اشاره به خطر قاچاق و ناامنی که به گفته او مرزهای شرقی ایران را تهدید می کند، از همه اتباع خارجی خواسته است تا به طور قانونی و با اخذ روادید (ویزا) به ایران سفر کنند.

روز دوشنبه 10 فبروری/ فوریه، پنج افغان در منطقه زابل در استان سیستان و بلوچستان ایران به ضرب گلوله پلیس ایران کشته شدند.

غلام حیدر، از مقامات پلیس مرزی در ولایت نیمروز در غرب افغانستان، گفت که اجساد چهار نفر از کشته شدگان را از مرزبانان ایران تحویل گرفته اند اما به گفته او، جسد یکی دیگر از این افراد هنوز در اختیار پلیس مرزی ایران است.

آقای حیدر گفت که این افراد قصد داشتند وارد خاک ایران شوند، اما نظامیان ایرانی برای ممانعت از ورود آنها، آتش گشوده اند.

مقامات ایرانی هنوز در مورد این حادثه ابراز نظری نکرده اند.

ایران، از کشورهایی است که بیشترین پناهجویان افغان را در خود جا داده است. گفته می شود حدود دو میلیون پناهجوی افغان در ایران بسر می برند که اقامت حدود یک میلیون از آنها، رسمی نشده است.

مطالب مرتبط