اجلاس وزرای دفاع ناتو در استامبول برگزار شد

سمبول ناتو
Image caption ماموریت ناتو در افغانستان نخستین ماموریت این سازمان در بیرون از مرز های اروپا است

وزرای دفاع پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو ) برای یک دیدار دو روزه در شهر استامبول ترکیه گرد هم آمده اند، رسانه های ترکیه اعلام کرده اند که محور این گفت و گو ها افغانستان است اما هنوز رسما تاکنون چیزی در مورد این اجلاس منتشر نشده است.

بعد از آنکه باراک اوباما اعلام کرد که 30 هزار نیروی دیگر به افغانستان اعزام می کند، برخی از کشورهای عضو ناتو از جمله بریتانیا و آلمان نیز اعلام کردند که شمار نیروهای خود در افغانستان را افزایش خواهند داد.

هفته گذشته حامد کرزی نیز دیدارهایی با مقامات و مقامات برخی از کشور های همسایه در استامبول داشت که محور اصلی این گفت و گو ها امنیت افغانستان بود.

دولت افغانستان تلاشهایی را برای مذاکره با طالبان آغاز کرده است اما، در عین حال بیم آن می رود که با گرم شدن هوا و مستقر شدن نیروهای تازه نفس آمریکا و ناتو در افغانستان، نبرد میان شورشیان و نیروهای تحت رهبری آمریکا و ناتو در افغانستان افزایش یابد.

ناتو در حال حاضر حدود صد هزار نیرو در افغانستان دارد و این نخستین ماموریت این سازمان در بیرون از مرزهای اروپا است.

بخشی از نیروهای ناتو در افغانستان درگیر نبرد علیه شورشیان هستند اما بخش عمده از آنها به نیروهای امنیتی افغانستان در تامین امنیت کمک می کنند.

شماری از نیروهای ناتو هم که به نام گروه های بازسازی ولایتی یاد می شوند، برنامه های عمرانی و توسعه ای را انجام می دهند.

عمده ترین مشکلی که درحال حاضر نیروهای ناتو با آن روبرواست، تامین مواد سوخت برای تجهیزات این نیروها است، در سالهای گذشته، این سوخت از طریق پاکستان و با استفاده از مرزهای جنوبی و شرقی افغانستان تامین می شد اما به دنبال حملات پیهم شورشیان در مسیر بزرگراه خیبر به تورخم در مرز افغانستان که منجر به سوختن چندین نفت کش حامل سوخت برای ناتو بود، ناتو تامین سوخت از این مسیر را متوقف کرد.

ناتو بعد از آن تامین مواد سوخت برای نیروهایش را با استفاده از مسیر شمال افغانستان آغاز کرد، اما اخیرا این مسیر نیز نا امن شده است. و طالبان تلاش می کنند، به کاروانهای ناتو در این مسیر حمله کنند.

مطالب مرتبط