یک تبعه تاجیک منتظر اعدام در افغانستان است

ظریفی و خیرخواه
Image caption موافقتنامه میان وزارتهای خارجه تاجیکستان و افغانستان در باره استرداد زندانیان در پاییز سال گذشته امضا شده و این سند از جانب پارلمانهای هر دو کشور تأیید شده است

بر اساس اطّلاع مسئولان وزارت خارجه افغانستان، یک تبعه تاجیک در زندان پول چرخی افغانستان منتظر حکم اعدام است.

محمّدحسین امان، یک مسئول وزارت امور خارجی افغانستان، به بی بی سی گفت، که این شهروند تاجیکستان در سال گذشته به اتّهام انجام حمَلات انتحاری و تروریستی بازداشت و به اعدام محکوم شده است.

آقای امان گفت: "اسناد و شواهدی، که وی در انجام حمله تروریستی دست داشت، وجود داشته و حکم نهایی دادگاه افغانستان صادر شده، ولی حکم اعدام نسبت به او هنوز اجرا نشده است."

این مسئول وزارت خارجه افغانستان، که در رأس هیئتی از آن کشور برای استرداد اوّلین گروه زندانیان افغان از تاجیکستان به شهر دوشنبه آمده بود، گفت که در مجموع هشت شهروند تاجیکستان در زندانهای افغانستان به سر می‌برند. بیشتر آنها برای ارتکاب قاچاق موادّ مخدِّر زندانی شده‌اند.

طبق موافقتنامه میان مقامات مربوطه دو کشور در باره استرداد شهروندان زندانی به زندانهای کشورهای خودشان، در مجموع 270 شهروند افغانستان باید به زندانهای آن کشور منتقل شوند.

روز پنج‌شنبه‌فوریه نخستین گروه 81 نفری از زندانیان افغان از طریق پول پنج پایان به کشورشان مسترد شدند. قرار است تا پایان هفته آینده کلّیه زندانیان افغانستانی به کشور خود مسترد شوند.

در عوض، به گفته آقای امان، از میان 8 تبعه تاجیکستان در افغانستان تنها سه نفر قرار است به کشورشان تحویل داده شوند، زیرا یکی از آنها باید اعدام (قتل) بشود و چهار تن دیگر خودشان گفته‌اند، که نمی‌خواهند به زندانهای تاجیکستان مسترد شوند.

آقای امان در این باره گفت: "سه نفر موافقه کردند، که برگردند، یک نفر باید حکم اعدام سرش اجرا شود و چهار نفر دیگر نمی‌خواهند به تاجیکستان برگردند. نظر به موافقتنامه استرداد، اگر زندانی تقاضا برای بازگشت به کشور خودش را نکند، هیچ دولتی نمی‌تواند او را به طور مجبوری مسترد کند."

امّا استرداد زندانیان افغانتبار از تاجیکستان به کشورشان پس از مذاکره طولانی، که جانب افغانستان مبتکر آن بوده، صورت می‌گیرد. در طول این مذاکره‌ها چندین نامه سرگشاده پیوندان زندانیان افغانستان به نام رئیس جمهوری تاجیکستان در نشریه‌ها چاپ شده بود.

اکثر زندانیان افغان تبار، که تا حال در زندانهای تاجیکستان به سر می‌بردند، برای ارتکاب جرایم مربوط به قاچاق موادّ مخدِّر و اسلحه محبوس شده‌اند.

بیشتر آنها در طول چند سال اخیر مورد عفو قرار گرفته و مهلتی، که باید در زندان بمانند، کاهش یافته است.

مسئول وزارت امور خارجه افغانستان گفت موادّ مربوط به پرونده‌های شهروندان زندانی تاجیکستان در افغانستان به دادستانی کلّ تاجیکستان تسلیم کرده شده است. قرار است پس از بررسی جانب تاجیکستان نظر خود را به مقامات افغانستان ارسال کند.

در پاسخ به این سؤال، که آیا لغو حکم اعدام نسبت به یک شهروند تاجیکستان امکان دارد، محمّدحسین امان چنین گفت: "گمان بر این است، که اگر از جانب تاجیکستان تقاضایی بشود، تنها حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، می‌تواند به نشان حسن نیت این شهروند تاجیکستان را مورد عفو قرار بدهد."

مقامات دادستانی تاجیکستان هنوز در باره شهروندان زندانی این کشور در افغانستان، بویژه فردی، که منتظر اجرای حکم اعدام است، ابراز نظری نکرده‌اند.

مطالب مرتبط