خوشبینی ژنرال ارشد آمریکایی در افغانستان

ژنرال استانلی مک کریستال
Image caption آقای مک کریستال گفته که دیگر اوضاع امنیتی افغانستان رو به وخامت نخواهد رفت

فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان با ارزیابی خوشبینانه ای گفته که اوضاع امنیتی در این کشور دیگر رو به وخامت نخواهد رفت و نیروهای خارجی و افغان به پیشرفتهایی دست خواهند یافت.

ژنرال استانلی مک کریستال فرمانده نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان در اجلاس وزرای دفاع سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در استانبول پذیرفت که تهدید طالبان جدی است، اما گفت که تغییرات پدید آمده از سال گذشته از جمله همکاری بیشتر با نیروهای دولتی بتدریج نتیجه مثبت می دهد.

ژنرال مک کریستال ظرف ۹ ماهی که فرماندهی نیروهای ناتو و ائتلاف را در افغانستان به عهده گرفته، کلمات خود را به گونه ای انتخاب کرده است که بیشترین تأثیر را داشته باشد.

تابستان گذشته او در یک گزارش عمده به پنتاگون یا وزارت دفاع آمریکا به طور صریحی هشدار داد که عملیات نیروهای بین المللی در افغانستان در صورت عدم تقویت نیروها به ناکامی منجر خواهد شد.

به این ترتیب باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ترغیب شد تا ۳۰ هزار نیروی اضافی به افغانستان اعزام کند و علاوه بر آن ۱۰ هزار سرباز دیگر نیز از سایر کشورهای همکار به این کشور فرستاده خواهند شد.

ژنرال مک کریستال ماه گذشته به جمع آنهایی پیوست که خواستار گفتگو با طالبان شده بودند. چیزی که اکنون در استراتژی تجدید نظر شده غرب در مورد افغانستان، که هفته گذشته در کنفرانس بین المللی لندن مورد بحث قرار گرفت، وارد شده است.

به این ترتیب اظهارات تازه او در استانبول جدی گرفته خواهد شد.

این فرمانده آمریکایی گفت که وضعیت همچنان جدی است و در افغانستان تغییر ملموسی به وجود نیامده، اما او بیشتر از تابستان گذشته نسبت به روند اوضاع خوشبین است.

او گفت که نیروهای بین المللی در افغانستان پیشرفتهای عمده ای از یک سال به این سو داشته اند و او انتظار دارد طی سال جاری میلادی پیشرفتهای واقعی به دست آید.

ژنرال مک کریستال گفت، یک عملیات مشترک در هلمند در ماه جاری نشان خواهد داد که همکاری بین نیروهای بین المللی و افغان در حال افزایش است.

اظهارات اندرس فو راسموسن دبیرکل ناتو در پایان اجلاس این سازمان در استانبول نشان داد که پیشنهاد اخیر مک کرستال در مورد اعزام مربیان بیشتر برای آموزش نیروهای افغان، نیز از سوی وزرای دفاع ناتو پذیرفته شده است.

مک کرستال در این اجلاس گفته بود که برای تقویت ارتش افغانستان به افراد بیشتری که به آموزش آنها کمک کند، نیاز است و دبیرکل ناتو در پایان این اجلاس گفت که این مساله بررسی شده و در مورد آن تصمیم گرفته شده است.

مطالب مرتبط