سه غیرنظامی افغان و یک سرباز آمریکایی کشته شدند

Image caption هلمند یکی از ناآرام ترین مناطق افغانستان است

مقامات افغان می گویند انفجار در جنوب افغانستان منجر به کشته شدن سه تن و زخمی شدن ۲۶ تن دیگر شده و ناتو از کشته شدن یک سرباز آمریکایی خبر داده است.

عبدالستار میرزکه وال، معاون والی هلمند به بی بی سی گفت که این انفجار در نزدیکی یک "میدان سگ جنگی"، در نزدیکی شهر لشکرگاه روی داد.

به گفته او، در این انفجار مواد منفجره در یک موتورسیکلیت جاسازی شده بود و زمانی که افراد غیرنظامی در این میدان جمع شده بودند، انفجار روی داد.

آقای میرزکه وال گفت مجروحان این انفجار به بیمارستان لشکرگاه منتقل شده و وضعیت دو تن از آنان وخیم است، اما او افزود که بیشتر آنان زخم سطحی برداشته اند.

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای بین المللی یاری امنیتی –آیساف- در افغانستان اعلام کرده اند که یک سرباز آمریکایی این نیروها در پی انفجاری در جنوب این کشور کشته شده است.

آیساف که تحت فرماندهی ناتو در افغانستان فعالیت می کند، در اعلامیه ای گفته که این سرباز روز جمعه، ۱۶ دلو/بهمن، در پی انفجار یک بمب کنار جاده ای جانش را از دست داد.

انفجار بمب های کنار جاده ای در افغانستان عمدتا به افراد وابسته به گروه های شورشی نسبت داده می شود.

شمار بیشتر تلفات سربازان نیروهای بین المللی در افغانستان با انفجارهای بمب های کنار جاده ای ارتباط داشته است.

Image caption هزاران سرباز آمریکای در کنار سربازان ارتش افغانستان در جنوب این کشور مستقرند

از سوی دیگر آیساف در یک اعلامیه دیگر خود از بازداشت چند شورشی در منطقه "نادعلی" ولایت هلمند در جنوب افغانستان به اتهام ساختن بمب های کنار جاده ای خبر داده است.

در این اعلامیه آمده که سربازان گشت آیساف این افراد را در خانه ای که گمان برده می شد مورد استفاده شورشیان باشد، بازداشت کردند.

آیساف گفته که این افراد را به نیروهای امنیتی افغان سپرده است.

نیروهای آیساف همچنین در این اعلامیه خود از بازداشت چندین شورشی دیگر در مناطقی نزدیک به شهر کابل خبر داده است.

بر اساس این اعلامیه، شماری از این شورشیان از منطقه "کلفگان" در شمال کابل و شمار دیگر در منطقه "پغمان" در شمال غرب این شهر بازداشت شده اند.

آیساف گفته که این افراد در پی دریافت گزارشهای اطلاعاتی بازداشت شدند.

نیروهای آیساف در اعلامیه خود افزوده که مقداری سلاح و مهمات مربوط به شورشیان هم از منطقه پغمان و همچنین یک منطقه دیگر موسوم به "بگرامی" در جنوب غرب شهر کابل به دست آمده است.

مطالب مرتبط