نگرانی افغانستان از قاچاق دام به ایران

Image caption دامداری در افغانستان از پیشه های اصلی روستاییان است

مقامات محلی در غرب افغانستان اعلام کرده اند که در پی افزایش قاچاق دام به ایران، قیمت گوشت در مناطق غربی افغانستان افزایش یافته است.

از چندی به این سو، گزارشهایی وجود داشت مبنی بر این که قاچاقچیان دام، چهارپایان را از مناطق غربی افغانستان به طور گسترده ای می خرند و به ایران قاچاق می کنند.

محمد سلیم تره کی، شهردار هرات، با تایید قاچاق دام به ایران به بی بی سی گفت: "این وضعیت سبب افزایش قیمت گوشت در هرات شده است."

اخیرا قیمت گوشت گوسفند در هرات، بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

شهردار هرات، قاچاق گسترده دام به ایران را "فاجعه" خواند و گفت این دام ها از مرز نیمروز در جنوب غرب افغانستان وارد ایران می شود.

مسئولان شهرداری هرات، قاچاق گوسفند و گاو به ایران را "زیانبار و صدمه ای بزرگ به اقتصاد مردم در غرب افغانستان" خوانده اند.

به گفته شهردار هرات، اگر چه آمار دقیقی از تعداد دام هایی که به ایران قاچاق می شود در دست نیست، اما او میزان آن را "قابل ملاحظه" خواند.

مسئولان شهرداری هرات، از نهادهای امنیتی خواستند تا به هر نحو ممکن از انتقال غیر قانونی دام به خارج کشور، جلوگیری کنند.

ممکن است مقامات افغان بتوانند تنها از محدوده مرزهای رسمی از قاچاق دام به خارج کشور جلوگیری کنند، اما با توجه به مرز طولانی میان افغانستان و ایران، کنترل تمام نقاط مرزی کار دشوار و نیازمند هزینه های بیشتر و نیروی کافی است.

یک کیلو گوشت گوسفند در تهران حدود 13 هزار تومان معادل 13 دلار است، درحالی که یک کیلو گوشت گوسفند در کابل حدود 200 افغانی معادل 4 تا 5 دلار است.

با توجه به سطح درآمد اکثر مردم در افغانستان گوشت متاع ارزانی نیست اما قیمت تقریبا دو برابری آن در ایران، سبب می شود تا به ایران قاچاق شود.

اما هنوز هیچ آمار رسمی که نشان دهد روزانه یا ماهیانه چقدر، دام از افغانستان به ایران قاچاق می شود، منتشر نشده است.

دامداری در افغانستان هنوز شکل سنتی دارد و تولید دام در افغانستان در حدی نیست که دولت ایران و افغانستان و یا هم بخش خصوصی مایل به سرمایه گذاری در این زمینه باشند، شاید همین مساله سبب می شود که راه برای قاچاق دام از افغانستان به ایران باز شود.