هفت روستایی افغان به اشتباه توسط پلیس مرزی این کشور کشته شدند

روستایی افغان
Image caption شمار غیرنظامیان کشته شده در افغانستان سال گذشته به بیشترین حد خود رسید

یکی از نیروهای پلیس افغانستان که در حال گشت زنی در نزدیکی مرز با پاکستان بوده است، پس از آنکه ۷ روستایی ساکن این منطقه را با شورشیان اشتباه گرفت به روی آنها آتش گشود که این موضوع به کشته شدن ۷ نفر از آنها انجامید.

با بررسی اجساد کشته شدگان مشخص شد آنها هیچ گونه سلاح یا مهماتی به همراه نداشته اند.

ساکنان محلی تایید کرده اند که این افراد از روستاییان منطقه بوده و برای جمع آوری هیزم از روستای خود خارج شده بودند.

در همین حال یکی از مسئولان پلیس افغانستان می گوید که تحقیقات در مورد علل وقوع این حادثه آغاز شده است و در همین ارتباط ۶ نفر از محافظان مرزی که در این عملیات حضور داشته اند بازداشت، و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

بر اساس تحقیقات سازمان ملل متحد شمار غیرنظامیان کشته شده افغان در سال گذشته به بیشترین حد خود از زمان حمله نظامی آمریکا و متحدانش به افغانستان رسید که گفته می شود بیشتر این افراد توسط شورشیان کشته شده اند.

در این گزارش سازمان ملل متحد که ماه گذشته میلادی منتشر شمار غیر نظامیان کشته شده در سال ۲۰۰۹ میلادی ۲ هزار و ۴۱۲ نفر برآورد شد. این در حالیست که این آمار در سال ۲۰۰۸ میلادی ۲ هزار و ۱۱۸ نفر بوده که ۷۰ درصد از این افراد توسط نیروهای طالبان و در بمبگذاریهای انتحاری کشته شده اند.

در مقابل، طالبان نیروی های بین المللی حاضر در افغانستان را مسئول مرگ غیر نظامیان این کشور می دانند. بسیاری از مردم افغانستان هم معتقدند که اگر حضور ۱۰۰ هزار نیروی نظامی بین المللی در این کشور نبود، غیرنظامیان کشته نمی شدند.

شهر قندهار که در دوران تسلط طالبان بر افغانستان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی پایتخت افغانستان تعیین شده بود، یکی از مهمترین اهداف حملات شورشیان طالبان محسوب می شود.

این شهر شاهد بعضی از خشونت بار ترین حملات به خصوص در ماه آگوست بوده است که در جریان آن انفجار بمبی در یک کامیون به کشته شدن ۴۰ نفر و زخمی شدن دستکم ۶۵ نفر دیگر انجامید.

مطالب مرتبط