استراتژی تازه آموزشهای عالی افغانستان اعلام شد

سرور دانش
Image caption آقای دانش گفت در پنج سال آینده تمام امکانات و منابع آموزشهای عالی در افغانستان تا دو برابر افزایش خواهد یافت

وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرده که بر اساس استراتژی تازه این وزارت، شمار استادان و دانشجویان دانشگاهها تا پنج سال آینده تا دو برابر افزایش می یابد.

سرور دانش، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، در یک نشست خبری گفت منابع کمک کننده حمایت مالی این استراتژی را که برای پنج سال آینده تدوین شده، به عهده گرفته اند.

به گفته آقای دانش، این استراتژی با هزینه ۵۶۴ میلیون دلار به اجرا گذاشته خواهد شد و بیش از ۴۰ کشور برای اجرای این استراتژی همکاری خواهند کرد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی هدف از تدوین این استراتژی را بهبود کیفیت آموزشهای عالی در افغانستان خواند.

بازسازی دانشگاههای کنونی، ایجاد دانشگاههای جدید و بازنگری برنامه های درسی دانشگاهها، شامل برنامه های این استراتژی است.

در حال حاضر شمار دانشگاههای دولتی در افغانستان به ۱۳ می رسد و ۹ موسسه آموزشهای عالی دولتی هم در کنار آنها فعالیت دارند. همچنین ۲۲ دانشگاه خصوصی هم در کابل و دیگر شهرهای افغانستان فعالیت دارند. آقای دانش در این نشست همچنین گفت که ظرف پنج سال آینده صدها تن از استادان دانشگاههای افغانستان برای آموزش های عالی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به خارج از کشور فرستاده خواهند شد.

او همچنین افزود که شمار دانشجویان و استادان در دانشگاهها هم در این مدت تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

آقای دانش گفت: "تا سال ۱۳۹۳ تعداد محصلین (دانشجویان) از ۶۲ هزار به ۱۱۵ هزار نفر می رسد و برای هر ۲۵ محصل یک استاد باید داشته باشیم."

او افزود: "این به آن معنا است که اگر بخواهیم به این شاخص برسیم، همه چیز باید دو برابر شود. یعنی امکانات و منابع مادی، معنوی و بشری ما در پنج سال آینده دو برابر تمام امکانات و منابعی شود که در طول تمام سالهای گذشته داشته ایم."

هرچند وزارت تحصیلات عالی افغانستان ظرف هشت سال اخیر در پذیرش دانشجویان و استادان دستاوردهایی داشته، اما کیفیت پایین آموزشهای عالی در این کشور همواره با انتقادهایی به همراه بوده است.

بهسازی برنامه های درسی دانشگاهها و بالا بردن سطح تخصص و تحصیلات استادان از مواردی است که به گفته کارشناسان می تواند برای افزایش کیفیت آموزشهای عالی در دانشگاههای این کشور موثر واقع شود.