روزنامه های کابل: یکشنبه ۱۸ دلو

مسائل مربوط به جنگ و همچنین آشتی با طالبان، در محور موضوعات مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

ماندگار در مطلب اصلی خود با عنوان "افغانستان در برزخ طرح های متضاد" نوشته که "سرانجام همه انتظارها برای رسیدن به صلحی که آقای کرزی وعده کرده بود، بی نتیجه پایان یافت".

به نظر نویسنده، در روزهای اخیر سه نشست لندن، مونیخ و استانبول به نحوی به مسائل جنگ و صلح در افغانستان پرداختند، اما همه آنها بی نتیجه بوده است و آقای کرزی "با دستان خالی" مردمش را همراهی می کند.

اخیراً نشست لندن با شرکت حدود ۷۰ کشور و سازمان بین المللی، نشست امنیتی مونیخ با شرکت مقامات و کارشناسان امنیتی در شهر مونیخ و نشست استانبول با حضور وزیران دفاع ناتو برگزار شد.

ماندگار افزوده که هم طرح آشتی با طالبان با بن بست و حتی مخالفت هایی مواجه شده و هم برنامه دادن پول و زمین به طالبان با مشکلاتی همراه شده است.

به نوشته این روزنامه، این نظر که توزیع پول و زمین به طالبان در شمال افغانستان "با تبانی چند فرد خاص در درون حکومت و کشورهای مغرض" سامان یافته، تقویت می شود. نویسنده همچنین افزوده که "در پس طرح یک جانبه مذاکره باطالبان" هم ترفندهایی نهفته است که می تواند "دردسرساز" باشد.

اما روزنامه دولتی انیس نوشته که جهان تصمیم گرفته که بحران افغانستان حل شود. این روزنامه، برگزاری نشست لندن، سفر آقای کرزی به عربستان سعودی و تاکید بر حل معضل افغانستان در نشست امنیتی مونیخ را نشانه هایی از این تصمیم دانسته است.

روزنامه همچنین تلاش برای جلب حمایت سران قبائل در داخل افغانستان و اعلام همکاری اقتصادی با طالبانی که به زندگی عادی باز می گردند را هم در این زمینه موثر دانسته است.

انیس در ادامه با اشاره به آمادگی ناتو برای عملیات نظامی در "مناطق بحرانی" جنوب افغانستان نوشته که اگر شورشیان پیش از داغ شدن میله های تفنگ از "عقلانیت" کار نگیرند، با واکنش نظامی مواجه خواهند شد.

آرمان ملی با اشاره به راه اندازی عملیات مشترک نظامی علیه شورشیان در ولایت جنوبی هلمند پرسیده که "آیا ناتو قصد سرکوب طالبان را دارد؟"

اخیراً فرماندهان ناتو اعلام کردند که عملیات بزرگی را با شرکت نیروهای بریتانیایی، آمریکایی و افغان با عنوان "عملیات مشترک" در هلمند آغاز کرده اند.

نویسنده این یادداشت به این نظر است که نیروهای ناتو و افغان "با تبلیغات فراوان" جنگ را آغاز می کنند، اما آن گونه که لازم است برای سرکوب طالبان "کار گسترده ای انجام نمی دهند".

نویسنده آرمان ملی در ادامه تاکید کرده که اگر ناتو و ارتش افغانستان واقعاً قصد سرکوب طالبان را دارند، باید ابتدا عملیات گسترده ای را از ولایات همجوار کابل آغاز کنند و بعد متوجه ولایات دورتر شوند.

باختر با اشاره به پیروزی تیم بسکتبال افغانستان در بازیهای جنوب آسیا نوشته که ورزشکاران "سیمای دیگری" از کشور جنگزده و فقرزده افغانستان به جهان معرفی می کنند.

اخیراً تیم بسکتبال افغانستان در مسابقات مقدماتی این بازی ها تیم های سریلانکا، پاکستان و هند را شکست داد، در مسابقات نیمه نهایی تیم نپال را پشت سر گذاشت و در مسابقات نهایی با پیروزی بر تیم هند قهرمان این بازیها شد.

به نظر نویسنده، خبر پیروزی این تیم به همان اندازه که برای آنهایی که مغلوب ورزشکاران افغان می شوند شگفت انگیز است، برای خود افغانها هم تازگی دارد.

سرمقاله نویس باختر در ادامه افزوده که دولت باید در کنار ساختن پاسگاههای امنیتی و افزایش نیروی نظامی به نقش ورزشکاران هم توجه کند. به نظر نویسنده، ورزشکاران با آوردن امید در میان جوانان به همان اندازه سربازان برای حفظ جان و امنیت مردم مبارزه می کنند.

روزنامه افغان جرگه پیروزی تیم ملی بسکتبال افغانستان در این بازیها را "مبارک" خوانده و نوشته که این پیروزی امید را در میان مردم افغانستان زنده می کند.

این روزنامه از دولت افغانستان خواسته که برای تقویت رشته های ورزشی در کشور امکانات بیشتری را فراهم کند تا ورزشکاران بتوانند کشور خود را به جهان به گونه بهتر معرفی کنند.