نظامیان آمریکایی افسر ارشد پلیس کاپیسا را بازداشت کردند

Image caption نقشه ولایت کاپیسا

مقامات محلی در ولایت کاپیسا، در شمال کابل اعلام کرده اند که نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا فرد شماره دو پلیس این ولایت را بازداشت کرده اند.

حلیم عیار، سخنگوی والی کاپیسا به بی بی سی گفت که نظامیان آمریکایی روز جمعه، ۱۶ دلو/بهمن، با هلیکوپتر و خودرو به نزدیک خانه عطاءالله وهاب، مسئول امنیت پلیس کاپیسا رفتند و خانه او را محاصره کردند.

آقای عیار افزود که این نظامیان همراه با شماری از سربازان ارتش افغانستان خانه آقای وهاب را بازرسی کردند و پس از آن خود او را همراه با یک محافظش بازداشت و به پایگاه هوایی بگرام منتقل کردند.

سخنگوی والی کاپیسا افزود که نظامیان آمریکایی در باره این اقدام خود به مقامات محلی اطلاع نداده بودند و هیچ گونه اتهام مشخصی را هم علیه آقای وهاب مطرح نکرده اند.

اما نیروهای ائتلاف در اعلامیه ای مسئول امنیت پلیس کاپیسا را "فرمانده جنایتکار پلیس" خوانده و گفته اند که او در "فعالیت های غیرقانونی و فساد در ولسوالی بگرام ولایات پروان و کاپیسا دست داشت."

نیروهای ائتلاف در اعلامیه خود گفته اند که این مقام پلیس در "ذخیره، توزیع و کارگذاری بمب های کنار جاده ای" در ولایت کاپیسا دست داشته است.

این نیروها همچنین گفته اند که او "به طور واضحی" با "فعالیت های جنایی"، از جمله قتل هم ارتباط داشته است. نیروهای ائتلاف این مقام پلیس را متهم به دست داشتن در "فساد و رشوه ستانی" هم کرده است.

اما سخنگوی والی کاپیسا این اتهامات را رد کرد. آقای عیار گفت: "هنوز شواهدی وجود ندارد که مسئول امنیت به اعمال تخریبکارانه دست زده باشد. از دیر زمان است که لباس پلیس به تن داشته و در صفوف پلیس خدمت کرده است."

آقای عیار افزود که مقامهای ولایت کاپیسا خبر بازداشت این مقام پلیس را به اطلاع مقامات در کابل رسانده اند و برای "تثبیت جرم یا بیگناهی" آقای وهاب از آن طریق اقدام خواهد شد. به گفته آقای عیار، عطاءالله وهاب از یک سال به این سو در مقام مسئول امنیت پلیس کاپیسا، که فرد شماره دو پلیس ولایت شمرده می شود، کار کرده است.

به گفته او، آقای وهاب پیش از آن هم به عنوان افسر پلیس در نهادهای پلیس کار کرده است.

مطالب مرتبط